Vypnout reklamy

Udržitelnost ve svícení

Ekologický trend udržitelnosti proniká všude, už i do řešení osvětlení prostor a svícení. Jak využít technologické novinky a šetřit energii a tím i přírodu, se dozvíte v tomto článku.

Míň nebo víc světla?

Většina domácností ještě stále používá zastaralé systémy osvětlení a nevyužívá tak technologické vychytávky z této oblasti. Patří k nim bezesporu stmívače osvětlení. Určitě se shodneme, že člověk potřebuje různé množství světla v různých prostorách a při různých příležitostech. Něco jiného se hodí pro večerní čtení knížky, jiný druh záření zase využijeme v koupelně při hygieně. Používat všude stejně silné svícení by byla chyba, která by zatížila vaši peněženku, ale také planetu. Moderní je žít udržitelně, proto prozkoumejte možnosti stmívačů led a klasických žárovek.

Elegance stmívačů

Stmívače neboli dimmery nejlépe využijete v prostorách, které jsou často používané po delší čas. Byly by zbytečné na chodbě, v komoře nebo na wc, ale v obývacím pokoji nebo ložnici vás jejich možnosti nadchnou. Změnou intenzity světla můžete docílit vytvoření romantické atmosféry u jídelního stolu nebo třeba přisvícení při sledování televize. Ideální jsou dimmery i do velkých sálů, kde můžete světlo regulovat podle druhu příležitosti. Jiné světlo se hodí k plesové zábavě, jiné k výstavě koček. Chovatelé a pěstitelé zase třeba dokáží navodit uměle východ a západ slunce ve svých teráriích nebo akváriích. Stmívač se hodí i na zahradu nebo terasu pro regulaci osvětlení při zahradní party nebo grilovačce.

Druhy stmívačů

Dimmer můžete mít na LED i klasickou žárovku. Ovládání si vyberete otočné s kolečkem, dotykové nebo bezdotykové na pouhé mávnutí. Jasným hitem a budoucností jsou chytré stmívače, které můžete ovládat přes mobil pomocí WiFi nebo Bluetooth. V dětském pokojíku můžete pak třeba na dálku probouzet děti pomalým rozsvěcováním bez brutálního zmáčknutí spínače, jako byly zvyklé generace předtím. Chytré domácnosti teď získávají na popularitě, tak se neváhejte k budoucímu trendu připojit. Na mobilní aplikaci, kterou doma využíváte, zkontrolujte, jestli podporuje váš operační systém. Většina z nich bez problémů zvládá Android, iOS i Windows.

PROČ investovat do stmívačů?

  •  Šetří vaše oči.
  •  Šetří vaše peníze.
  •  Šetří přírodu.