US Justice Department žaluje Google kvůli monopolnímu postupu v oblasti předinstalovaného softwaru na tabletech a telefonech

Google pod palbou kritiky kvůli monopolním praktikámZda si pořídíte nový tablet či telefon, víte, že výrobce zpravidla předinstaluje své aplikace, které nejsou snadno odstranitelné. V některých případech se však může stát,…

US Justice Department žaluje Google kvůli monopolnímu postupu v oblasti předinstalovaného softwaru na tabletech a telefonech

Google pod palbou kritiky kvůli monopolním praktikám

Zda si pořídíte nový tablet či telefon, víte, že výrobce zpravidla předinstaluje své aplikace, které nejsou snadno odstranitelné. V některých případech se však může stát, že si uvědomíte, že dané software nepotřebujete a raději byste ho se svého zařízení zbavili. Není to však jednoduché, zejména u velkých technologických společností, které vás jemně nasměrují k používání jejich vlastních aplikací a služeb. Mezi největší „hříšníky“ patří například Amazon a Apple. Americké ministerstvo justice však nyní požaduje soudní proces proti Googlu kvůli obvinění z monopolistických obchodních praktik.

Google je nejen největším internetovým vyhledávačem na světě, ale také vlastní operační systém Android, který dominuje na trhu mobilních zařízení. Díky tomu má společnost silnou pozici, kterou však mnoho kritiků označuje za monopolní. Jejich hlavním argumentem je skutečnost, že Google předinstaluje na své telefony a tablety své aplikace, které uživatelé nemohou jednoduše odstranit bez ztráty záruky nebo bezpečnostních aktualizací.

Ačkoliv hlasitá část uživatelů by se ráda zbavila těchto „nepotřebných“ aplikací, Google se v tomto ohledu neustále brání. Společnost tvrdí, že předinstalované aplikace slouží k lepšímu uživatelskému zážitku a uvádí, že díky nim lze telefon či tablet rovnou používat po rozbalení. To sice může pro některé uživatele platit, ale ti, kteří upřednostňují jiné aplikace a služby, narazí na problém.

Naopak v případě Google se obviňuje i z toho, že svými praktikami brání konkurenci. Minulý rok například společnost Epic Games skončila ve sporu s Googlem poté, co umožnila stažení aplikace Fortnite přímo ze svých webových stránek, místo tradičního zdroje Google Play Store. Google však tuto volbu zablokoval a tím značně znepříjemnil situaci pro Epic Games.

Nyní je na americkém ministerstvu justice, aby důkladně prošetřilo celou věc a rozhodlo, zda je Google skutečně vinný z monopolního chování. Pokud by se tak stalo, mohla by společnost čelit vážným pokutám a případně i změnám ve svých obchodních praktikách.

FAQ:

Co jsou to předinstalované aplikace?

Předinstalované aplikace jsou programy, které jsou již nainstalovány na zařízení při jeho koupi. Většinou se jedná o aplikace, které pocházejí od výrobce zařízení nebo od jeho hlavního partnera.

Proč se někteří uživatelé chtějí předinstalovaných aplikací zbavit?

Někteří uživatelé chtějí na svém zařízen

Zdroj: https://www.androidpolice.com/google-antitrust-search-competition-lawsuit-doj/