USA by zničily TSMC v případě čínské invaze na Taiwan, tvrdí bývalý poradce Trumpa

TSMC by podle všeho nebylo v případě, kdyby Čína napadla Taiwan. Důvod je ten, že USA by tuto společnost zničila, aby technologie nepadly do rukou Číně.

Ačkoliv to zní šíleně, USA by v případě čínské invaze na Taiwan zničily TSMC, největší světovou slévárnu čipů, aby technologie v ní obsažené nepadly do čínských rukou. Toto tvrzení přednesl Robert O’Brien, bývalý poradce Trumpovy administrativy pro národní bezpečnost. TSMC je klíčovým dodavatelem pro Apple, který tvoří 25 % jejích příjmů.

O’Brien naznačil, že USA by neumožnily, aby TSMC přešla do čínských rukou, a zdůraznil, že pokud by se to stalo, „ovládla by světovou ekonomiku“. Úředníci na Taiwanu však považují za nepravděpodobné, že by Čína byla schopna efektivně provozovat TSMC.

Čína má zájem stát se soběstačnou v oblasti výroby čipů, což činí TSMC lákavým cílem. Nicméně, nizozemská společnost ASML, dodavatel klíčového vybavení pro výrobu čipů, má zakázáno dodávat své litografické stroje do Číny.

O’Brien porovnává možné zničení TSMC ke zničení francouzské námořní flotily Británií během druhé světové války. Je možné, že USA doufají, že pouhé řeči o takovém plánu odradí Čínu od invaze na Taiwan.

TSMC má významné zákazníky, jako jsou AMD, Nvidia, MediaTek a dokonce i Intel. Společnost vyrábí 3nm čipy pro Apple s působivou 80% výtěžností. TSMC plánuje postavit americkou továrnu ve Phoenixu v Arizoně, která by měla do roku 2026 vyrábět 3nm čipy.