Vypnout reklamy

Wi-fi vs mobilní data: Co je lepší?

Vydáno dne: 26.3.2020

Wi-fi a vaše mobilní datové pokrytí spolupracují, aby vám pomohly vytěžit maximum z kvalitního internetového připojení k internetu.

Mobilní data a síť Wi-Fi vám v zásadě umožňují dělat to samé: bezdrátově používat internet. Některá zařízení jsou konstruována pouze pro použití Wi-Fi, zatímco jiná, mají přístup k Wi-Fi, 3G a 4G, LTE. V
závislosti na tom, do jaké míry používáte internet a kde, zařízení s podporou dat vám dává to nejlepší z obou světů – rychlý a bezpečný přístup k informacím, které potřebujete na cestách, a určitá flexibilita při celkové spotřebě dat.

Wi-Fi se připojuje k routeru, mobilní data
ne

Wi-Fi je v podstatě jen další frekvence rádia, kterou můžeme použít k bezdrátovému propojení zařízení k sobě. Chcete-li jej použít pro přístup k internetu, váš tablet nebo chytrý telefon se připojí (přes Wi-Fi) k bezdrátovému směrovači – jako je ten, který jste nainstalovali doma, nebo ten, který máte v oblíbené kavárně, který zákazníkům umožňuje bezplatný přístup k internetu. (Router se obvykle připojuje ke kabelu poskytovatele internetových služeb.

Pomocí nabídky „Nastavení“ vašeho zařízení získáte přístup k dostupným sítím Wi-Fi. Vyberte síť ze seznamu, zadejte heslo (je-li to nutné) a můžete se připojit. Zařízení můžete nastavit tak, aby automaticky rozpoznávalo vaši domácí síť Wi-Fi nebo jiné často používané sítě, například v práci nebo ve škole, nebo můžete k Wi-Fi přihlašovat ručně, pokud je k dispozici.

Pokud používáte data prostřednictvím plánu bezdrátové sítě, nepotřebujete router ani připojení Wi-Fi. Filmy, hry, e-maily, web a další můžete prohlížet v telefonu nebo tabletu pomocí mobilní sítě, pokud jste v oblasti pokrytí, ovšem počítejte s vyššími výdaji za prosurfovaná data u vašeho operátora.
Pro zkoušku funkčnosti můžete využít online meření rychlosti.

Wi-Fi má omezený dosah, mobilní data ne

Wi-Fi funguje pouze v dosahu routeru. S mobilním tarifem, který podporuje data máte přístup k internetu, i když jste mimo dosah Wi-Fi. Rychlé sítě LTE a 4G pokrývají 95% Česka.

Buroň Tomáš