Android 9.0 P a co od něho očekávat – část 1

Google už má naplánovanou konferenci Google I / O, kde představí veškeré novinky. Přesněji 8. května – 10. května Google ukáže, co celý rok tvořil. Určitě mezi novinkami bude nový Android, tak jak je to každý rok. Tentokrát bude Android s písmenkem P. Každý se tak může dohadovat, jaká další sladkost to bude. Hardware se […]

Android P 9.0 verze

Google už má naplánovanou konferenci Google I / O, kde představí veškeré novinky. Přesněji 8. května – 10. května Google ukáže, co celý rok tvořil. Určitě mezi novinkami bude nový Android, tak jak je to každý rok. Tentokrát bude Android s písmenkem P. Každý se tak může dohadovat, jaká další sladkost to bude.

Hardware se většinou velmi lehce odhaluje, ale software ani ne, protože většinou musí systém běžet na nějakém mobilním telefonu a pokud neběží, tak ani nikdo na světě se nedozví, jaký tedy Android P bude. Naštěstí již je k dispozici preview verze pro vývojáře.

Android P se soustředí jak na bezpečnost, tak i na uživatelské ovládání.

Limitovaný přístup pro aplikace v pozadí

Určitě to znáte. Určitě to znáte v pozadí vám neustále přistupují aplikace k vaším zařízením jako je třeba mikrofón nebo fotoaparát. Tímto způsobem chce Android P zamezit neautorizovanému přístupu. Prakticky SELinux modul bude zamezovat neaktivním UID a aplikací k jednotlivým HW komponentům po vypršení určitého času. Je to taková další vrstva bezpečnostni.

Už žádné skryté nahrávání vašeho hovoru

Nikdy nevíte, kdy bude váš telefon nahráván. Může to být třeba při hádce s někým, kdo bude chtít danou nahrávku použít u soudu (u nás v ČR většinou taková nahrávka neprojde), ale v jiných zemích ano. Podle vývojářského fóra XDA bude mobilní telefon vybaven funkci, která detekuje nahrávací aplikaci a vloží 1400Hz tón každých 15 sekund  nebo informuje uživatele, že je hovor aktivně nahráván.

Nicméně jak jsme řekli, že nahrávání je nelegální v případě, že toho druhého neupozorníte a to hned v několika státech světa.

Telemarketingové společnosti budou plakat

Svět je rozdělen na několik skupin, ale jedno nás spojuje a to je odmítavý postoj k telemarketingovým službám, které nám neustále něco vnucují, chtějí prodat a většinou něco, co ani nepotřebujeme. Google se rozhodl proti tomuto bojovat a podle všeho bude disponovat funkci pro blokování hovorů třeba z neznámých čísel, soukromých čísel, placených čísel nebo si vy sami vytvoříte seznam, který chcete blokovat. Nicméně taková aplikace už v Google Play je, ale teď nebudete nic potřebovat. Pouze Android P.