Co je to clona u fotoaparátu? Co znamená F1.6 u telefonu LG V30?

LG V30 ještě není oficiální, ale s jistotou už víme, že clona tohoto telefonu bude patřit mezi jedinečné. Žádný jiný chytrý telefon nedisponuje tak nízkou clonou. Znamená to, že bude LG V30 fotit velmi dobře i za nízkých světelných podmínkách. Anatomie fotoaparátu Digitální fotoaparáty jsou složité systémy, kde je spousta elementů, které musí pospolu fungovat. […]

Co je to Clona u fotoaparátu? K čemu pomáhá?

LG V30 ještě není oficiální, ale s jistotou už víme, že clona tohoto telefonu bude patřit mezi jedinečné. Žádný jiný chytrý telefon nedisponuje tak nízkou clonou. Znamená to, že bude LG V30 fotit velmi dobře i za nízkých světelných podmínkách.

Anatomie fotoaparátu

Digitální fotoaparáty jsou složité systémy, kde je spousta elementů, které musí pospolu fungovat. Jako jeden z mnoha je obrazový senzor, který dokáže zachytit světlo a transformovat ho do digitálních signálů, aby se z něho mohl seskládat digitální obraz. Dále jsou zde čočky, které vedou světlo směrem ke snímači.

Digitální fotoaparát a objektiv

Digitální fotoaparát a objektiv

Obecně řečeno, tak clona je kruhový otvor, který se otvírá zároveň s optickým systémem. Právě na této cloně záleží, jak dobře bude fotka vypadat při nízkých světelných podmínkách. Ve chvíli když je málo světla a zároveň je číslo clony f/1.6 malé, tak v takové chvíli je clona rozevřena na maximum a dokáže propustit mnohem více světla k senzoru pro zpracování obrazu.

Nicméně, jaké jsou fotoaparáty v telefonu?

Fotoaparáty v mobilních telefonech jsou mnohem menší, než digitální fotoaparáty. To je právě důvod, proč neumí mobilní telefony dobře fotit ve tmě. U chytrých telefonu je objektiv jako clona, čím širší je, tak tím více světla projde.

Chytré telefony používají více čoček, a právě proto nepotřebují mechanickou clonu jako u digitálních fotoaparátu.

Chytré telefony používají více čoček, a právě proto nepotřebují mechanickou clonu jako u digitálních fotoaparátu.

Jak jsme již uvedlo, tak právě LG V30 bude disponovat nejširší clonou. Podle všeho má zvládnout pojmout až o 25% více světla, než fotoaparát se clonou F1.88.

Telefon LG V30 Galaxy S8 HTC U11 IPhone 7 LG G6 Základní
telefon
Clona F / 1,6 F / 1,7 F / 1,7 F / 1,8 F / 1,8 F / 1,9

Co znamenají čísla f/1.6, f/1.7?

Když se podíváte do specifikací mobilních telefonu, tak uvidíte písmenko „f“ a za ním / s číslem třeba 1.6. Píše se většinou jako F/1.6 nebo F1.6.

Pokud se trošku zajímáte o fotoaparáty, tak určitě všechno víte. Avšak pro ty, kteří neví, tak čím menší číslo za „F/“ je, tak tím širší clona fotoaparátu je. V takové chvíli dokáže clona propustit více světla, což má za následek čistější fotografie. Ale pokud chcete zacházet více do detailů, tak „f“ znamená ohniskovou vzdálenost objektu (čočky) – vzdálenost mezi obrazovým snímačem (senzorem), ve kterém se objevují světelné paprsky. Vše znázorněno na obrázku níže.

Jak tedy širší clona pomáhá udělat lepší fotografie v noci?

Fotoaparáty mohou být rychlejší, než mrknutí oka, avšak nesnímají fotografie okamžitě. Obrazový senzor potřebuje absorbovat světelný tok, a to tak, aby se dokázal vytvořit obraz. Tato část se nazývá čas závěrky nebo-li doba expozice. Může se výrazně lišit. Lze ji mít krátkou jako tisíciny sekundy nebo až několik sekund. Vše záleží na dané scéně. Snímky s nízkým světlem vyžadují vyšší nastavení ISO (citlivost obrazu).

Čím vyšší ISO nastavíte, tak tím světlejší obraz bude, ale zároveň bude zrnitější. Právě nízké světelné podmínky potřebují vyšší ISO nastavení, to je právě ten důvod, proč jsou v horší kvalitě, než při denním světle.

Ve chvíli, kdy fotoaparát využívá širší clonu, to znamená více světla projde až k senzoru, tak v té nejlepší situaci dovoluje fototoaparátu fotit rychleji a zredukuje se tak šance na to, že byste získali rozmazaný obraz. Zároveň v nízkých světelných podmínkách dokáže fotoaparát produkovat dobré fotografie a to bez toho, anižbyste museli nastavovat vysoké ISO. Právě to je důvod, proč LG změnilo clonu fotoaparátu z f/1.8 na LG G6 na f/1.6 na V30.

Vlevo vidíte fotografií, která má nastavenou širokou clonu a vpravo obrázek s úzkou clonou a nastavením vyšší ISO (citlivosti obrazu). Zdroj: Phonearena.com

Vlevo vidíte fotografií, která má nastavenou širokou clonu a vpravo obrázek s úzkou clonou a nastavením vyšší ISO (citlivosti obrazu). Zdroj: Phonearena.com