Co je to čip nebo-li SoC (System on Chip) ?

Mobilní telefony běží na tzv. zapouzdřených čipech. Jedná se o čip, který je navržen tak, aby vykonával jednu nebo více dedikovaných funkcí, většinou se tak děje v reálným čase. Čip je vybaven kompletně včetně hardwaru a mechanických části. Čip se skládá z CPU a GPU. V telefonu Chytré telefony jsou vybaveny pokročilejšími čipy, které v […]

Co je to čip / SoC - system on chip

Mobilní telefony běží na tzv. zapouzdřených čipech. Jedná se o čip, který je navržen tak, aby vykonával jednu nebo více dedikovaných funkcí, většinou se tak děje v reálným čase. Čip je vybaven kompletně včetně hardwaru a mechanických části.

Čip se skládá z CPU a GPU. V telefonu

Chytré telefony jsou vybaveny pokročilejšími čipy, které v závislosti na naprogramování, mohou provádět spoustu různých úkolů najednou. Výkon CPU je tak velice zásadní pro uživatelskou přívětivost.

Nicméně lidé mají tendenci porovnávat frekvenci jednotlivých procesorů s ostatními, jenže to je chyba, jelikož každý čip je jinak naprogramován a disponuje odlišnými technologiemi, proto se nedají porovnávat odlišné čipové sady, protože jedna může mít procesor s nízkou frekvencí a bude lepší než ta, co má vysokou frekvencí procesoru.

Jak jsme již řekli, tak rychlost procesoru se dá porovnávat pouze mezi PC čipy se stejnou rodinou procesorů a generací.

Čip v mobilním telefonu se také nazývá SoC – System on Chip. Jde o to, že vše je v jednom čipu současně. To znamená GPU, CPU, Modem (internetové připojení) a další funkce. Když se vám poškodí tento čip, tak mobilní telefon je naprosto k ničemu.

Mobilní hraní a GPU jednotky

Taktéž vzkvétá mobilní hraní a v takové chvílí přichází na řadu GPU (Grafická výpočetní jednotka). Jedná se o další součást čipové sady, která v mobilním telefonu je. Mezi nejznámější čipy patří ty od Samsungu, což je Exynos nebo od Qualcomm Snapdragon. Dále jsou tady čipy Kirin, Helio, Mediatek.