Vypnout reklamy
14.9.2017

Co je to čip nebo-li SoC (System on Chip) ?

Mobilní telefony běží na tzv. zapouzdřených čipech. Jedná se o čip, který je navržen tak, aby vykonával jednu nebo více dedikovaných funkcí, většinou se tak děje v reálným čase. Čip je vybaven kompletně včetně hardwaru a mechanických části.

Čip se skládá z CPU a GPU. V telefonu

Chytré telefony jsou vybaveny pokročilejšími čipy, které v závislosti na naprogramování, mohou provádět spoustu různých úkolů najednou. Výkon CPU je tak velice zásadní pro uživatelskou přívětivost.

Nicméně lidé mají tendenci porovnávat frekvenci jednotlivých procesorů s ostatními, jenže to je chyba, jelikož každý čip je jinak naprogramován a disponuje odlišnými technologiemi, proto se nedají porovnávat odlišné čipové sady, protože jedna může mít procesor s nízkou frekvencí a bude lepší než ta, co má vysokou frekvencí procesoru.

Jak jsme již řekli, tak rychlost procesoru se dá porovnávat pouze mezi PC čipy se stejnou rodinou procesorů a generací.

Čip v mobilním telefonu se také nazývá SoC – System on Chip. Jde o to, že vše je v jednom čipu současně. To znamená GPU, CPU, Modem (internetové připojení) a další funkce. Když se vám poškodí tento čip, tak mobilní telefon je naprosto k ničemu.

Mobilní hraní a GPU jednotky

Taktéž vzkvétá mobilní hraní a v takové chvílí přichází na řadu GPU (Grafická výpočetní jednotka). Jedná se o další součást čipové sady, která v mobilním telefonu je. Mezi nejznámější čipy patří ty od Samsungu, což je Exynos nebo od Qualcomm Snapdragon. Dále jsou tady čipy Kirin, Helio, Mediatek.

Mohlo by se Vám líbit...

Můžete navštívit další stránky tohoto webu, kde jsme pro vás vybrali, co by vás mohlo zajímat nejvíce. Víte o tom, že na stránce ukrýváme slevový 10% kupón, který můžete použít v našem obchodě s PC hrami? Kupón naleznete ve hře, kde je otevřený svět a spousta zabijáků. Je dostupná na PC i na mobil.