Co je to CPU nebo-li procesor v telefonu a v PC?

CPU je zkratkou pro Central Processing Unit. Je to takový mozek zařízení, také jako známý procesor. Je to spleť elektronických obvodů, které dokážou spustit počitačové programy. Miniaturizace poskytla tyto procesory použít i v mobilních telefonech a v této době dosahují takového výkonu, jako PC. V mobilních telefonech se právě objevují mikroprocesory, které se dají použít […]

Co je to zkratka CPU?

CPU je zkratkou pro Central Processing Unit. Je to takový mozek zařízení, také jako známý procesor. Je to spleť elektronických obvodů, které dokážou spustit počitačové programy. Miniaturizace poskytla tyto procesory použít i v mobilních telefonech a v této době dosahují takového výkonu, jako PC.

V mobilních telefonech se právě objevují mikroprocesory, které se dají použít jak v automobilech, tak i v telefonech. Důležitou vlastností procesoru je rychlost přenosu dat, ta se právě udává v MHz (megahertz) , ale v dnešní době v GHz (gigahertz). Je to rychlost, kterou zvládne vykonat za jednu sekundu. Jeden cyklus (typicky méně než nanosekunda v moderních microprocesorech) je přepínání mezi logickou nulou a jedničkou.

Výrobní proces

S určitým procesorem nahrazeným jiným krystalem s oscilací 2x větší frekvenci, dokáže procesor podat také 2x větší výkon, jenže to také znamená, že takový procesor bude vyrábět 2x více tepla. Z tohoto důvodu bylo potřeba, aby inženýři pracovali velmi tvrdě na architektuřy a nalézali nové způsoby návrhu procesory. Buď je tedy zmenší (výrobní procesy 14nm,10nm, 7nm atd.) nebo zmenší rychlost.

Více požadavků za jeden cyklus, to je směr technologického pokroku

Vědci se také snaží přijít na způsob, aby procesor zvládl na stejné nebo ještě menší frekvencí více požadavků za jeden cyklus.

Právě z toho důvodu v dnešní moderní době může být rychlost procesoru značně zavádějící protože různé CPU mohou podávat odlišné výkony. Důležité jsou testy, které vycházejí z reálného prostředí. To také platí o mikroprocesorech v mobilních telefonech. Proto při výběru telefonu musíme krom rychlosti dbát na to, kdo procesor vyrobil, jestli je to procesor přímo od výrobce telefonu nebo ho dodal někdo jiný.  Taktéž jestli se jedná o novou generaci čipu na kterém je procesor osazen nebo se jedná o starší verzi.

Procesory od výrobce mobilních telefonu, mají lepší výkon

Zpravidla procesory, které jsou vyrobeny firmou, která vyrábí telefon, tak jsou rychlejší. Jedná se o Samsung a Exynos nebo Apple a jejich čip.

Důvod, proč má Apple stabilní a kvalitní telefony je právě jejich soběstačnost. Mají svůj vlastní čip i systém. Avšak díky spolupráci Google s výrobci telefonu se tato propast značně ztenčila.

Velkým výrobcem a dodavatelem čipů je právě Qualcomm.

Chytré telefony mají pokročilejší čipové sady

Chytré telefony jsou vybaveny pokročilejšími čipovými sadami, které mohou v závislosti na jejich naprogramování provádět mnoho různých úkolů.

Výkon procesoru, který je jádrem čipové sady, nebo – li čipu, tak je nezbytný právě pro výpočetní výkon. Lidé rádi porovnávají frekvenci procesoru, aby porovnali telefon s konkurenci, ale jak jsme již uvedli, tak frekvence telefonu je užitečná jen v případě porovnávání výkonu se stejnou generaci procesorů. Nejlepší pro změření je reálný test.