Co je to root a vše kolem něj

Jelikož se mě někdo na facebooku dotázal, co je to root, tak jsem se rozhodl napsat o „rootování“ a rootu článek. K dispozici tedy máme pár tipů, jak na root. Většinou je však potřeba hledat na Google. Co to sakra je ten root? Root znamená, že máte přístup k systémovým souborům, můžete měnit prvky samotného […]

Jelikož se mě někdo na facebooku dotázal, co je to root, tak jsem se rozhodl napsat o „rootování“ a rootu článek. K dispozici tedy máme pár tipů, jak na root. Většinou je však potřeba hledat na Google.

Co to sakra je ten root?

Root znamená, že máte přístup k systémovým souborům, můžete měnit prvky samotného androida (upravit si lištu, atp.). Přes root si můžete nahrát tzv. CWM recovery, to je vpodstatě „mobilní flashtool“.

Jsou nějaká rizika rootu?

Ano jsou. Při rootu automaticky ztrácíte záruku, ale naštěstí existuje unroot (odebrání rootu). Taky se může stát (ale je to minimální %), že se root nepovede a nebude vám fungovat telefon.

Aha, jak si ho můžu udělat?

Jednoduše, do Googlu si stačí napsat „root „vaše zařízení““, v mém případě bych napsal „root Xperia Mini“.

Při rootnutí mého telefonu se mi zobrazila aplikace SuperUser/SuperSU, co to sakra je?

Nemusíte se vůbec obávat, tato aplikace zabraňuje, aby se některá aplikace k těmto právum dostala bez vašeho vědomí. Pokud chce nějaká aplikace přístup k rootu tak se vám ukáže dotaz, jestli jim root přístup povolíte nebo nepovolíte.

Porouchal se mi mobil a potřeboval bych unroot, jak na to?

Tady to je přesně naopak jako při rootu (do Googlu si stačí napsat „unroot „vaše zařízení““, v mém případě bych napsal „unroot Xperia Mini“.).