Vypnout reklamy

Evropská komise žádá, aby výrobci nedávali do balení nabíječky

V nové tiskové zprávě Evropská komise informuje o čtyřech standardech ohledně nabíjení, které by měly mít veškeré spotřebitelské zařízení. Je tady plán na „harmonizaci“ rychlého nabíjení a také „odstranění nabíječek z krabiček elektronických zařízení“. Tato žádost míří na chytré telefony, tablety, kamery, sluchátka, přenosné reproduktory nebo konzole.

Jde tedy o to, aby se používal pouze jeden nabíjecí port a to USB-C. Dále, aby se harmonizovala rychlá nabíjecí technologie a to tak, aby zákazník měl vždy plnou rychlost svého nabíjení. Tedy aby když koupí jakoukoliv nabíječku, aby nebyl omezen rychlostí a tato nabíječka byla kompatibilní. Dále chtějí odstranit nabíječky z krabiček telefonu, protože takoví zákazníci pak mají už třeba tři další nabíječky zcela zbytečně. Výrobci pak mají v neposlední řadě přesně informovat o rychlosti nabíjení a jestli podporuje rychlé nabíjení.

Jde o to, aby se podle Evropské Komise netvořil zbytečný elektronický odpad. Kde přes 11 tisíc tun odpadu jsou nevyužité nabíječky každý rok. Udělat z rychlého nabíjení jeden standard bude asi oříšek, protože Čínské telefony využívají jinou technologií než jiní výrobci.

Tato žádost spíš narazí nejvíce u Apple, který bude muset vyměnit svůj kabel za USB-C. U mobilních telefonu to prozatím neudělal, ale u MacBook a iPad ano. Je tedy pravděpodobné, že Apple bude bojovat a kdo ví, jestli opětovně u soudu.