Vypnout reklamy
  • Home
  • Android Novinky
  • I přes ztrátu třech klíčových návrhářů Google chce vlastní čip

I přes ztrátu třech klíčových návrhářů Google chce vlastní čip

Vydáno dne: 22.5.2019

Google pracuje na svém vlastním čipu. Ze softwarové firmě se stává i firma hardwarová. Chce si tak připravit čipy pro telefony Pixel.

V roce 2017 firma Google najala návrháře čipu Manu Gulati z Apple. Gulati byl důležitý ve firmě Apple v oblasti tvorby čipů pro telefony iPhone a iPad. Firma Google si ho najala pro vývoj svého vlastního čipu. Nicméně Google o něho přišla a ještě o další dva. Ne všichni pocházeli z Apple, ale jeden z nich dokonce z Qualcomm.

Všichni tři navrhli procesory (CPU) a čipy (SoC). Gulati byl najat kvůli tomu, aby měl Google své vlastní čipy pro telefony Pixel. Pro Google by to byla výhoda a mohl by konkurovat čipům od Apple, které pohánějí iPhone.

Pixel už má svůj čip pro zpracování obrazu

Tito lidé již navrhli čip, který se stará o zpracování obrazu u telefonu Pixel. Jmenuje se Pixel Visual Core a dále je zde speciální bezpečnostní čip pro Pixel 3 telefony.

Výroba vlastního procesoru a čipu je stále budoucnost. Návrh takových komponentů je otázkou spoustu času a hlavně velkého týmu. Google stále takové lidi hledá.

Google Pixel 3
Google Pixel 3

Je tedy možné, že Google se bude více soustředit na výrobu čipů pro méně výkonné telefony. Firma Google nevyrábí tolik telefonu co Apple nebo Samsung a tak se tvorba vlastního procesoru nemusí vyplatit.

Google však buduje tým v Indií

Google jde po firmě Apple. Apple byla hardwarovou společností od prvopočátku, což Google byl původně software. Nicméně Apple začal vyrábět čipy až po koupi P.A v roce 2008 za 278$ miliónu. Poté trvalo dva roky, než firma dorazila s prvním vlastním procesorem Apple A4, který byl v Apple iPad. Navržen firmou Apple a vyroben Samsungem byl čip také v iPhone 4. V dnešní době má Apple svůj čip A12 Bionic od TSMC na 7nm procesu.

V únoru firma Google převzala 12 pracovníků ze společností Qualcomm, Intel, Broadcom a Nvidia. V plánu je vybudovat tým 80 lidí. Jelikož Google nemá žádnou továrnu na výrobu čipů, tak design čipů bude v režií Google a výroba bude od TSMC. Stejná firma, která vyrábí Apple A čipy, Qualcomm Snapdragon, Kirin, Balong modemy a další.

Zdroj

Buroň Tomáš
Tágy: