Vypnout reklamy

Itálie již testuje 5G síť

Svět se síti 5G

Itálie je podle všeho skvělým kandidátem na první zemi v EU, která plnohodnotně začne podporovat 5G síť. Právě v Itálií je největší síť optiky. Spousta lidí je napojena na optickou síť a tím i budování nových přijímačů je velmi jednoduché.

Co je to FWA v tomto článku?

Druhá varianta vysílá na vyšších frekvencí širšího frekvenčního pásma v řádu desítek GHz (10.5, 26, 28 nebo 40 GHz). Při vysílání ve vyšších pásmech je dosahovaná přenosová rychlost vyšší (až 30 Mbit/s na jednoho zákazníka). Při přenosu dat mezi poskytovatelem a zákazníkem je požadovaná přímá viditelnost a vzdálenost mezi 3 až 5 km. Při narůstající vzdálenosti klesá odolnost proti atmosférickým vlivům. Primárně se sítě používají k přenosu dat. Označení této varianty je širokopásmová (broadband). Právě v Itálií, kde jsou budovy příliš u sebe a každý má anténu na střechách domů, tak přenos s touto technologií je naprosto ideální.

5G síť potřebuje rychlý přenos a to pomoci optické síti. Třeba v České republice to může být problém a proto je velmi náročné na 5G síť takto rychle přejít. Samsung a Fastweb dnes oznámily uzavření dohody o provedení prvních komerčních zkoušek 5G Fixed Wireless Access (FWA) v Itálií.

Zkoušky v pásmu 26GHz

Svět se síti 5G
Svět se síti 5G

V prvním týdnu zkoušek v pásmu 26GHz, kterou si společnost Fastweb v aukci získala, tak síť 5G dosahovala v říjnu 2018 rychlosti stahování 1Gb/s. V této další fázi se bude ověřovat efektivita sítí a to z hlediska nákladu a rychlosti nasazení ve srovnání se zaváděním konvenčního systému FTTH.

Samsung právě společnosti Fastweb dodává řešení 5G FWA pro koncové zařízení a to včetně rádiovými přístupy pro síť 5G, které využívají pásmo milimetrových vln (mmWave) pro pokrytí oblasti s vysokou hustotou a pásmo ultrakrátkých vln pro připojení k domácím routerům 5G.

Rychlá aplikace této technologie od Samsungu

Sony Xperia XZ3 a 5G síť
Sony Xperia XZ3 a 5G síť

Právě kompaktní přístupové jednotky 5G od Samsungu se velmi snadno instalují. Právě takové technologie 5G Fixed Wireless Access je značně zvýhodněna oproti klasickým technologiím FTTH nebo FTTB (Fibre-to-the-Building) a to jak z hlediska zavedení, tak i z hlediska nákladů. Rozšíření takové služby je navíc naprosto jednoduché.

„Těší nás, že ve spolupráci se společností Fastweb budeme v Itálii první, kdo nabídne pevný bezdrátový přístup prostřednictvím sítí 5G, který uživatelům přinese rychlosti nové generace,“ uvedl Paul Kyungwhoon Cheun, výkonný viceprezident a ředitel divize Networks společnosti Samsung Electronics. „Společnosti Samsung a Fastweb se společně zaměří na to, aby proměnily rozsáhlé možnosti nabízené sítí 5G FWA provozovanou v pásmu 26 GHz ve skutečné přínosy jak pro jednotlivce, tak i pro podniky.“

„Zkušební provoz již potvrdil špičkovou výkonnost 5G FWA a schopnost této technologie poskytovat rodinám a podnikům ultraširokopásmové služby srovnatelné s optickými sítěmi i v oblastech, kde není pokrytí technologií FTTH k dispozici. Abychom naplnili naše poslání, jímž je vycházet vstříc potřebám trhu a trvale zlepšovat uživatelskou zkušenost, využijeme sítě 5G FWA k rozšíření pokrytí námi provozované ultraširokopásmové infrastruktury,“ uvedl Alberto Calcagno, výkonný ředitel společnosti Fastweb.

Proč Itálie?

Firma Fastweb se rozhodla vykonat zkušební provoz z důvodu ideálních podmínek. Přípojky k optickým sítím jsou zde velice dostupné a na střechách 99% domů jsou nainstalovány televizní antény, což ulehčuje následnou instalaci dalších zařízení. Po zkušební době firma nabídne Italskému trhu konektivitu nové generace.