Vypnout reklamy

Itálie již testuje 5G síť

Vydáno dne: 24.2.2019

Itálie již testuje novou síť 5G. Jako první stát v EU bude mít podle všeho novou konektivitu. Je ji potřeba ještě otestovat, ale technologie od Samsungu se jeví jako správná.

Itálie je podle všeho skvělým kandidátem na první zemi v EU, která plnohodnotně začne podporovat 5G síť. Právě v Itálií je největší síť optiky. Spousta lidí je napojena na optickou síť a tím i budování nových přijímačů je velmi jednoduché.

Co je to FWA v tomto článku?

Druhá varianta vysílá na vyšších frekvencí širšího frekvenčního pásma v řádu desítek GHz (10.5, 26, 28 nebo 40 GHz). Při vysílání ve vyšších pásmech je dosahovaná přenosová rychlost vyšší (až 30 Mbit/s na jednoho zákazníka). Při přenosu dat mezi poskytovatelem a zákazníkem je požadovaná přímá viditelnost a vzdálenost mezi 3 až 5 km. Při narůstající vzdálenosti klesá odolnost proti atmosférickým vlivům. Primárně se sítě používají k přenosu dat. Označení této varianty je širokopásmová (broadband).
Právě v Itálií, kde jsou budovy příliš u sebe a každý má anténu na střechách domů, tak přenos s touto technologií je naprosto ideální.

5G síť potřebuje rychlý přenos a to pomoci optické síti. Třeba v České republice to může být problém a proto je velmi náročné na 5G síť takto rychle přejít. Samsung a Fastweb dnes oznámily uzavření dohody o provedení prvních komerčních zkoušek 5G Fixed Wireless Access (FWA) v Itálií.

Zkoušky v pásmu 26GHz

Svět se síti 5G
Svět se síti 5G

V prvním týdnu zkoušek v pásmu 26GHz, kterou si společnost Fastweb v aukci získala, tak síť 5G dosahovala v říjnu 2018 rychlosti stahování 1Gb/s. V této další fázi se bude ověřovat efektivita sítí a to z hlediska nákladu a rychlosti nasazení ve srovnání se zaváděním konvenčního systému FTTH.

Samsung právě společnosti Fastweb dodává řešení 5G FWA pro koncové zařízení a to včetně rádiovými přístupy pro síť 5G, které využívají pásmo milimetrových vln (mmWave) pro pokrytí oblasti s vysokou hustotou a pásmo ultrakrátkých vln pro připojení k domácím routerům 5G.

Rychlá aplikace této technologie od Samsungu

Sony Xperia XZ3 a 5G síť
Sony Xperia XZ3 a 5G síť

Právě kompaktní přístupové jednotky 5G od Samsungu se velmi snadno instalují. Právě takové technologie 5G Fixed Wireless Access je značně zvýhodněna oproti klasickým technologiím FTTH nebo FTTB (Fibre-to-the-Building) a to jak z hlediska zavedení, tak i z hlediska nákladů. Rozšíření takové služby je navíc naprosto jednoduché.

„Těší nás, že ve spolupráci se společností Fastweb budeme v Itálii první, kdo nabídne pevný bezdrátový přístup prostřednictvím sítí 5G, který uživatelům přinese rychlosti nové generace,“ uvedl Paul Kyungwhoon Cheun, výkonný viceprezident a ředitel divize Networks společnosti Samsung Electronics. „Společnosti Samsung a Fastweb se společně zaměří na to, aby proměnily rozsáhlé možnosti nabízené sítí 5G FWA provozovanou v pásmu 26 GHz ve skutečné přínosy jak pro jednotlivce, tak i pro podniky.“

„Zkušební provoz již potvrdil špičkovou výkonnost 5G FWA a schopnost této technologie poskytovat rodinám a podnikům ultraširokopásmové služby srovnatelné s optickými sítěmi i v oblastech, kde není pokrytí technologií FTTH k dispozici. Abychom naplnili naše poslání, jímž je vycházet vstříc potřebám trhu a trvale zlepšovat uživatelskou zkušenost, využijeme sítě 5G FWA k rozšíření pokrytí námi provozované ultraširokopásmové infrastruktury,“ uvedl Alberto Calcagno, výkonný ředitel společnosti Fastweb.

Proč Itálie?

Firma Fastweb se rozhodla vykonat zkušební provoz z důvodu ideálních podmínek. Přípojky k optickým sítím jsou zde velice dostupné a na střechách 99% domů jsou nainstalovány televizní antény, což ulehčuje následnou instalaci dalších zařízení. Po zkušební době firma nabídne Italskému trhu konektivitu nové generace.

Buroň Tomáš
Latest posts by Buroň Tomáš (see all)
Tágy: