Jak moc zdraží telefony v roce 2023?

Pojďme se podívat jak moc zdražily telefony a co ještě můžeme očekávat. I v roce 2023 se pravděpodobně dalšímu zdražení nevyhneme.

Není žádným tajemstvím, že mobilní telefony se neustále zdražují. Každý rok k tomuto dochází a vypadá to, že trend bude pokračovat i v roce 2023. Podle všeho TSMC chce navýšit ceny čipů o 6% v roce 2023.

První informace o potencionálně navýšení cen se začaly objevovat v květnu tohoto roku. Už v roce 2020 TSMC oznámilo navýšení cen a to z důvodu nárustu výrobních nákladu. Pro některé klienty tak došlo k navýšení o 20% až 40%.

Některé společnosti minulý rok byly donucené, aby trošku zmírnili svůj marketing, aby nemuselo docházet k navýšení cen. Tedy ceny nechali stejné, ale cenu za marketing snížili. V opačném případě by museli i propouštět.

V roce 2021 jsme mohli vidět meziročně o 10% vyšší ceny mobilních telefonu.

Když se na graf podíváme, tak to vypadá, že v roce 2023 dostaneme ještě dražší telefony, než jsou nyní. Nicméně co se týče telefonu střední třídy, tak ty jsou levnější a zároveň nemají problémy s čipy, protože pro takové telefony čipy jsou. Problémem jsou prémiové telefony. Může tak dojít k dalšímu zdražení high-end mobilních telefonu.