Vypnout reklamy

MediaTek překonává Qualcomm s high-end čipem

Vydáno dne: 1.6.2019

Firma MediaTek dorazí s novým moderním čipem, který má v sobě již modem pro 5G. Qualcomm nic takového v této době nemá.

MediaTek čip není moc známý mimo trh v Číně a Indií. Společnost má sídlo na Taiwanu a tyto čipy se umísťují hlavně do telefonu, které jsou více dostupné nebo do nižší střední třídy. Nicméně MediaTek vydal čip, který dokáže konkurovat i high-end čipu Qualcomm.

Nový čip se objeví v telefonech v roce 2020 a má lépe vyřešené 5G než Snapdragon 855. Technicky již první telefony s podporou 5G jsou na trhu. Jedná se třeba o Galaxy S10 5G varianta a LG V50 ThinQ.

Qualcomm nemá zabudovaný modem v čipu, ale zvlášť

Nicméně Qualcomm nemá zabudovaný 5G modem přímo ve Snapdragon 855. MediaTek však ano a tím ušetří místo v telefonu, jé méně energeticky náročné. CPU, GPU, APU a 5G modem pod jednou střechou.

Před několika měsíci firma oznámila i skvělou rychlost tohoto modemu a to 4.7 download a 2.5Gbps upload. S technologií multi-mode bude modem schopny se přepínat mezi 5G, 4G, 3G a 2G.

MediaTek 5G
MediaTek 5G

I když čipy MediaTek povětšinou patří do slabších telefonu, tak tady to vypadá zajímavě. Čip totiž má Cortex-A77 jádra a Mali-G77 GPU.

Firma MediaTek vždy vyráběla čipy pro slabší telefony a taktéž měla dostupnější čipy za menší peníze, než Qualcomm. Nicméně vypadá to, že firma chce konkurovat i high-end čipům US společnosti Qualcomm

Tento nový čip je navíc vyroben na stejném výrobním procesu a to je 7nm. Stejně jako Snapdragon 855.

Kdy se čip objeví v telefonech?

První telefony s tímto novým čipem by se mohly objevit na počátku roku 2020. Telefony s tímto čipem jsou Oppo, Vivo, Xiaomi, Meizu a Nokia. Nicméně Qualcomm na stejném čipu s integrovaným modemem v čipu taktéž pracuje.

Buroň Tomáš
Tágy: