Vypnout reklamy

Qualcomm Snapdragon 888 oficiálně

Qualcomm Snapdragon 888

Dnes se oficiálně představil čip Qualcomm Snapdragon 888. Čip vyroben na 5nm procesu a první zařízení s tímto čipem dorazí buď to ke konci roku nebo na začátku příštího.

CPU

Snapdragon 888 je první čip, který má oficiálně jádro Cortex-X1 (založeno na ARM s vylepšením Qualcomm). Oproti jádru A78 je X1 o 33% rychlejší na jednotku instrukce a také má větší kapacity L1 a L2 cache. Jádro pak běží na 2.84GHz.

V dalším clusteru jsou tři jádra Cortex-A78 s taktem 2.4GHz a dále je tady 4x A55 s taktem 1.8GHz. CPU má 4 MB L3 a 3 MB systémové cache.

Zároveň Qualcomm Kryo 680 nabídne 25% navýšení výkonu oproti Snapdragon 865, a také lepší spotřebu energie.

GPU

Co se týče grafiky, tak je tady nově Adreno 660 s 35% navýšením výkonu a 20% zlepšení energetické efektivity. Je navržen pro vysoké FPS a nízkou odezvu ve hrách. Cílem je zapnout 144fps při hraní her na mobilním telefonu s několika vylepšení obrazu.

Jedná se o funkci VRS (Variable Rate Shading) je to nový trik, který si Qualcomm přebral od Nvidia a AMD včetně těch, co jsou v konzolích PS5 a Xbox. Dovoluje se shaderům pracovat na dvou nebo čtyřech pixelech současně namísto jednoho pixelu.

Má to také ušetřit výpočetní výkon a pokud vývojáři her budou tuto technologií aplikovat opatrně, tak mohou navýšit výkon v takové hře až o 30%. Zároveň Game Quick Touch zase dokáže zlepšit odezvu o 20%. Tato funkce funguje do výše 120fps, ale nejvíce je efektivní při 60fps.

Adreno 660 podporuje 10-bit HDR a sub-pixel rendering.

Kamera

Snapdragon 888 má trojitý čip pro obrazové zpracování. To znamená trojice fotoaparátu mohou být zpracovávány najednou. Jeden zvládne 4K HDR video streamy nebo tři 28MPx fotky v jeden čas. Zároveň bude plynulejší přechod z ultra širokoúhlého zobrazení do širokého nebo tele kamery, jelikož každá z nich má vlastní obrazový čip.

Spectra 580 zvládá HDR a zpracuje jak v krátké, střední i dlouhé expozici najednou. Zároveň zvládne 10-bit HDR fotky ve formátu HEIF.

Co se týče videa, tak nový čip zvládá 4K video při 120FPS.

Připojení

Snapdragon X60 5G modem je integrován přímo do čipu namísto externího vedení. Třetí generace modemu podporuje sub-6 a mmWave s 5G. Nabídne 7.5 Gbps down a 3 Gbps UP.

FastConnect 6900 systém nabídne Wi-Fi 6G (6 GHz frekvence) a zvládne 3.6 Gbps. Je to nejrychlejší Wi-Fi připojení v tomto segmentu. Standard 6E také nabídne nízkou odezvu, takže lze tak streamovat hry přímo ze svého PC do mobilu skrz cloud.

Samozřejmě podpora Bluetooth 5.2 s duální kamerou.

AI a nabíjení

O umělou inteligencí 6-té generace se stará Hexagon 780 s GPU, které zvládá 26 TOPS (S865 zvládal 15 TOPS). Lepší pracování s energií a tak také její snížení. Prakticky zvýšení výdrže telefonu.

Nový čip zvládne telefon nabíjet výkonem 100W+ a to skrz QuickCharge 5. Udrží tak teplo na minimum a zároveň telefon rychle nabije. Je kompatibilní s USB Power Delivery a také s QC generaci až do 2.%.