Snapdragon 8cx Gen 3 je prvním 5nm čipem pro Windows s ARM

Nový Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3 dorazí jako první s čipem pro architekturu ARM a tedy funkční i na Windows noteboocích.

Nedávno se odhalil vlajkový čip Snapdragon 8 Gen 1 a nyní se můžeme soustředit na další čip. Jde o čip, který bude fungovat v noteboocích s Windows. Jde o nové čipy, kdy jeden je vlajkovým čipem v tomto segmentu a druhý je dostupnější.

Snapdragon 8cx Gen 3 nabízí high-end zpracování i výkon. Co se týče použitých procesorů, tak to není stále jasné, protože Qualcomm se tak trochu kryje. Víme však, že se jedná o první 5nm čip (na prvním notebooku s Windows), když oba 8cx v Gen 2 jsou vyrobeny na 7nm procesu.

Nový čip má masivní výkon a oproti předchozí generaci nabídne o 85% vyšší výkon a 60% vyšší výkon v GPU. Dále dochází ke zlepšení NPU jednotky, která se stará o umělou inteligenci. Ta nyní nabízí 29 TOPS, což je 3x víc, než předchozí čip zvládal.

Dále se postarali o to, aby spotřeba energie byla co nejmenší. Pokročili i k nejnovější verzi WiFi 6E s modemem FastConnect 6900 a X65, který zvládá 10 Gbps downlink. Dále se o obraz postará umělá inteligence, která dokáže z obrazu odstranit šum. Čip také podporuje několik kamer, kdy třeba dokážete sdílet v rámci video hovoru jak přední kameru, tak i zadní kameru najednou. V dnešní době práce z domova se tohle hodí.

Snapdragon 7c+

Snapdragon 7c+ Gen 3 zase míří na dostupnější Windows notebooky a je vyroben na 6nm procesu. Má oproti předchozí generaci na 8nm procesu o 60% rychlejší procesor a 70% rychlejší GPU. Nicméně Qualcomm neudělal přímé porovnání, takže tato procenta jsou poněkud zavádějící.

Dojde také na podporu 5G sítě a nového protokolu Wi-Fi 6E. Nové notebooky s tímto čipem dorazí v první polovině roku 2022.