Technologie UFS 2.1 – co to znamená?

Uvnitř každého moderního telefonu jsou umístěny dva důležité paměťové čipy. Jeden z nich je paměť RAM, která má rychlý zápis i čtení, ale nemůže být v ní nic uloženo dlouhodobě. RAM je místo, kde se načítají aplikace a komponenty operačního systému, tak aby s daty šlo velmi rychle manipulovat. Jak tedy funguje úložiště UFS 2.1? […]

UFS 2.1 úložiště

Uvnitř každého moderního telefonu jsou umístěny dva důležité paměťové čipy. Jeden z nich je paměť RAM, která má rychlý zápis i čtení, ale nemůže být v ní nic uloženo dlouhodobě. RAM je místo, kde se načítají aplikace a komponenty operačního systému, tak aby s daty šlo velmi rychle manipulovat. Jak tedy funguje úložiště UFS 2.1?

Samozřejmě paměť RAM je velmi důležitou součástkou a bez ní by se telefon neobešel. Telefon však má také čip, který zaručuje dlouhodobé ukládání dat, aplikací, fotografií i samotného operačního systému. Tento čip není tak rychlý jako RAM, ale může uchovávat data na neomezenou dobu, tedy do chvíle, kdy životnost bude u konce. Uloží se tak data i v případě, kdy je zařízení vypnuté.

Při oznámení OnePlus 5 došlo také na poukázání technologie ukládání UFS 2.1. Nicméně takové informace se většinou při odhalení nezmiňují, ale OnePlus je jiná. Avšak je dobře, že tohle zmínila, protože se aspoň lidé začali více zajímat, co to vlastně znamená. UFS 2.1 je nejrychlejší druh úložiště na Android.

Co je tedy UFS?

Nejjednodušší termín je „Universal Flash Storage“ (UFS). UFS je standardem pro ukládání dat.  UFS 1.0 bylo oznáméno v roce 2011 a UFS 2.0 v roce 2013, takové úložiště bylo až čtyřikrát rychlejší, než předchozí generace. UFS 2.1 není jenom u OnePlus 5, ale také na Galaxy S8 a HTC U11.

Samsung vyrobil UFS čipy pro chytré telefony

Samsung vyrobil UFS čipy pro chytré telefony

Jak rychlé je UFS?

UFS nahradilo eMMC – starší, ale stále široce používaná technologie pro ukládání. Mezitím co je eMMC levnější a lehčí na implementaci, tak je docela pomalá v teoretické rovině i té praktické.

Nedávno bylo zjištěno, že vlajkový telefon Huawei P10 má úložiště jak UFS (rychlejší), tak eMMC (pomalejší) a to v závislosti na tom, jakou komponentu měla montážní linka na starost. K dispozici máme výsledky, jaké výsledky produkuje úložiště s UFS 2.1 a UFS 2.0 (uprostřed). Výsledky úplně vpravo jsou z P10 modelu a úložiště eMMC.

V testech čtení a zápis, jsou vyšší čísla lepší výkon. V testu SQLite jsou nižší výsledky lepší.

Test

Test

Jedním z důvodu, proč je rychlost ukládání na UFS tak vysoká je ta, že tato technologie dokáže lépe komunikovat s ostatními komponenty v telefonu.

eMMC technologie umí pouze číst nebo zapisovat ve chvíli, kdy mu dá telefon čas, natož UFS dokáže dělat všechno najednou, což se hodí zájmena ve chvíli, kdy je telefon pod zatížením.

Také stojí za zmínku to, že UFS 2.1 na OnePlus 5 funguje ve dvou režimech. Jsou zde dvě cesty tam a zpět při čtení dat a další dvě cesty pro zápis. Tímto je umožněna vyšší rychlost zápisu a čtení oproti OnePlus 3 a to o celých 26%.

Jakou výhodu UFS přináší?

Přirozeně rychlejší ukládání dat vede k lepšímu výkonu a zatímco eMMC je stále dostatečně rychlý pro všeobecné použití, tak samozřejmě naráží na své limity. Vemte si takové nahrávání ve 4K. Aplikace jsou zároveň stále větší, složitější a požadují obrovskou rychlost reakce. Určitě většina z vás u starších telefonu zažila problém, kdy se začala aplikace instalovat, tak se telefon začal neskutečně sekat, až jste vlastně nic jiného nemohli dělat.

UFS bude v budoucnu velmi důležitá technologie, protože nastoupí Virtuální realita, Alternativní realita, 360 stupňová média a 5G rychlost.

Samsung již přepnul na UFS úložiště od Galaxy S6, LG už u G5 a V20.