Zjistěte, jak Samsung a Huawei obrátili trh s mobilními čipy

Samsung a Huawei mají své vlastní čipy, které dokážou konkurovat například Qualcommu. Firmy začínají spíše vyrábět vlastní čipy a nenechávají to na externí firmě.
Kirin 990

Na trhu s mobilními čipy dochází k takovému obratu a ti, kteří měli do této doby navrch, tak již tomu tak není. Vše kvůli většímu podílů čipů od Samsungu a Huawei, které si vyrábí své vlastní čipy.

Nejhůře dopadl Qualcomm a to i díky US sankcím. Huawei, který používal jejích čipy se rozhodl pro své vlastní nebo čipy od MediaTek.

Nicméně 64,2% Samsung telefonu střední třídy mají své vlastní čipy Exynos.

Exynos 990
Exynos 990

Huawei má zase ve svých 74,6% telefonech vlastní čip. Meziročně tedy stoupl tento podíl ze 68,7% na 74,6%. Huawei využívá vlastní čipy ve vlajkových telefonech. Huawei navíc nemá svou vlastní továrnu, takže se čipy vyrábí v TSMC (ostatně kde vyrábí i Apple). Samsung svou továrnu má a vyrábí zde své čipy na svém výrobním procesu.

Huawei již Qualcomm využívat nechce

Qualcommu se propadl použité čipy v telefonech Huawei propadly meziročně z 24% na 8.6% a zároveň oproti tomu firma využila MediaTek a to ze 7.3% je nyní 16.7%.

Samsung navíc u telefonu Galaxy S20 se rozhodl, že svůj vlastní čip Exynos použije všude, jen krom U.S, Japonska, Číny a Latinské Ameriky. V Evropě bude Samsung používat svůj Exynos 990.

Qualcomm měl původně vyrábět čip Snapdragon 865 na procesu od Samsungu EUV 7nm, ale na místo toho je použit 7nm „N7P“ proces.

Tento rok mají dorazit i čipy na 5nm výrobním procesu.