Americký generální chirurg žádá varování na sociálních sítích

**Závislost na sociálních sítích a její dopady na duševní zdraví: Američtí zdravotníci bijí na poplach**

V posledních letech se stále více mluví o závislosti na sociálních sítích a jejích škodlivých dopadech na…

Americký generální chirurg žádá varování na sociálních sítích

**Závislost na sociálních sítích a její dopady na duševní zdraví: Američtí zdravotníci bijí na poplach**

V posledních letech se stále více mluví o závislosti na sociálních sítích a jejích škodlivých dopadech na duševní zdraví. Tento problém neunikl ani pozornosti předních zdravotnických odborníků ve Spojených státech, kteří nyní volají po urgentních opatřeních.

Sociální sítě se staly nedílnou součástí našeho každodenního života. Ať už jde o Facebook, Instagram, Twitter nebo novější platformy jako TikTok, jejich vliv je všudypřítomný. Denně trávíme hodiny procházením příspěvků, sledováním videí a komunikací s přáteli. Avšak tento zdánlivě nevinný zvyk má svou stinnou stránku.

Studie ukazují, že nadměrné používání sociálních sítí může vést k řadě duševních problémů, včetně úzkosti, deprese a nízkého sebevědomí. Závislost na „lajcích“ a neustálé porovnávání se s ostatními uživateli může způsobit, že se cítíme méněcenní a nespokojení se svým vlastním životem. Mnozí lidé se také cítí izolovaní, přestože mají stovky nebo dokonce tisíce „přátel“ online.

Američtí zdravotníci si uvědomili, že je třeba jednat. Vypracovali doporučení pro rodiče, školy i samotné technologické firmy. Rodiče by měli být více angažovaní v online aktivitách svých dětí a nastavovat jasná pravidla pro používání sociálních sítí. Školy by měly začít zahrnovat do svých osnov vzdělávání o bezpečném používání internetu a rozpoznávání příznaků závislosti.

Technologické firmy by měly převzít odpovědnost za své produkty a hledat způsoby, jak minimalizovat jejich negativní dopad na duševní zdraví uživatelů. Některé platformy již začaly experimentovat s funkcemi, které omezují čas strávený na aplikacích nebo skrývají počet „lajků“, aby snížily tlak na uživatele.

Je zřejmé, že závislost na sociálních sítích je komplexní problém, který nelze vyřešit přes noc. Je však povzbuzující vidět, že zdravotnické autority berou tuto hrozbu vážně a hledají konkrétní řešení. Doufejme, že tato opatření povedou k tomu, že budeme moci sociální sítě využívat zdravějším a vyváženějším způsobem – tak, aby nám sloužily jako nástroj pro udržování kontaktů a získávání informací, nikoliv jako zdroj stresu a úzkosti.

Zdroj: https://www.androidcentral.com/apps-software/us-surgeon-general-calls-for-a-warning-label-on-social-media-sites-citing-mental-health-harms