Android 10 Q má plnou podporu pro skládané telefony a 5G

Nový systém Android 10 Q představen v plné parádě. Nový systém bude nabitý skvělými funkcemi. Prvně obdrží Android Q telefony Pixel.

Na dnešní Google I/O konferenci byl představen i nový systém, který se již delší dobu testu. Zároveň Google informoval, že je na světě 2.5 miliard aktivních zařízení s tímto systémem. Další Android systém tedy bude ve verzi 10.

Android Q dorazí s plnou podporou pro skládané telefony. Adaptace na různé velikosti obrazovky a zároveň s funkcí zvanou Screen Continuity. Nesmí chybět ani podpora 5G sítě.

Live Caption je nová funkce, která funguje na bázi umělé inteligence. Dokáže zachytit jednotlivé věci živě. Live Caption funkce pracuje s jakýmikoliv médií, které přehrávají zvuk v systému. Videa, podkásty, audio zprávy. Ve chvíli, kdy systém detekuje mluvu, tak automaticky začnou běžet titulky. Není potřeba internetového připojení.

Další zajímavou funkcí je chytrá odpověď, která pracuje se všemi aplikacemi zpráv v Android Q. Pomáhá vám doporučit různé odpovědi, ale také akce. Například, pokud budete mít ve zprávě adresu, tak stačí na ni jednoduše kliknout a dostanete se do map přímo. Není potřeba otevírat aplikaci.

Tmavé téma a vyšší výdrž telefonu

Přichází i tmavé téma a zároveň se aktivuje úspora baterie.

Android Q disponuje přes 50 nových funkcí, které se soustředí na bezpečnost. Je zde také více transparentností okolo míst, které jste navštívili, protože se jedná o citlivé údaje. Obdržíte tak připomínku ve chvíli, kdy se využívá vašeho umístění i v případě, kdy aktivně žádnou takovou aplikaci nevyužíváte. Budete tohle mít vše pod kontrolou a můžete tak povolit přístup vždy, nebo jen ve chvíli, kdy používáte aplikaci či dokonce úplně zamezit přístupu.

Některé aktualizace Android poběží na pozadí bez toho, aniž by potřebovali restartovat. Toto bude nápomocné hlavně kvůli rychlejším aktualizacím bezpečnosti. Avšak v praxi uvidíme.

Mód soustředění

Dorazí jak na Android Q, tak i na Android 9. Jedná se o funkci, se kterou si vyberete, které věci mají být v popředí a které nechcete, aby vás neustále rušili svými notifikacemi. Vyberte si aplikace a následně budete moci pouze spouštět a zase vypínat tento mód.

Rodinná ochrana

Android Q Family Link
Android Q Family Link

Jako každé zařízení má nějakou rodinnou ochranu pro děti. Ve chvíli, kdy nastavíte zařízení pro dítě, Family Link se připojí s vaším účtem, tak můžete ohodnocovat aplikace, nastavovat denní limity, vidět jak dlouho tráví vaše dítě v dané aplikaci.

Zároveň s představením dorazila i nová Android Q beta pro 21 telefonu a 13 značek.

Zdroj