Vypnout reklamy

Android 8.0 Oreo + Video (UPDATE)

Android 8.0 je oficiálně představen. Nese název po sušence Oreo. Jedná se již o osmou verzi v pořadí. Nová verze vždy přinese hlavní aktualizace, systémové vylepšení a spoustu dalšího. Nicméně nejedná se o nic revolučního, ale rozhodně lepší, než nudné postupné aktualizace typu verze X.1 a další. Video Systémové vylepšení a baterie Android Oreo opravdu přináší […]

Android 8.0 je oficiálně představen. Nese název po sušence Oreo. Jedná se již o osmou verzi v pořadí. Nová verze vždy přinese hlavní aktualizace, systémové vylepšení a spoustu dalšího. Nicméně nejedná se o nic revolučního, ale rozhodně lepší, než nudné postupné aktualizace typu verze X.1 a další.

Video

Systémové vylepšení a baterie

Android Oreo

Android Oreo

Android Oreo opravdu přináší nové funkce ve všech částech, kde to jen jde. Systém je vylepšený, má se chovat pružněji a zároveň telefon vydrží déle na baterií. Výdrž baterie se prodlužuje z jednoho důvodu, a to je omezení výkonu na pozadí. Jedná se o funkci Doze.

Ve chvíli kdy je v tzv. režimu spánku, tak je výkon této aplikace snížen a drží ji do té doby, dokud nevstoupí zpět do mezipaměti. Krom toho aplikace budou méně často přijímat aktualizace polohy. Týká se to všech aplikací včetně služeb Google Play.

Rychlé nastavení a stavový řádek

Tato funkce taktéž obdržela změnu. Ve chvíli, kdy přejdete rychlým nastavením a upozorněním, tak v horní části uvidíte ikonu baterie, i stavu wi-fi. Nicméně není to nic nového, toto již nabízí některé launchery.

Vylepšené ikonky

Hezká změna je v oblasti ikonek. U Android Oreo se můžeme rozloučit se statickými starožitními ikonky. V nové verzi budou dynamické ikonky, které budou schopny využívat vizuální efekty, pulzování a další.

Ikonky lze zobrazovat na různých zařízeních. Například jedna aplikace bude mít na jednom telefonu ikonku s kulatými rohy, na druhém telefonu zase nikoliv. Jinde zase bude kruh. Android Oreo má tak několik sad ikonek.

Ikonky se dokážou přizpůsobit

Ikonky se dokážou přizpůsobit

Přeplněné notifikace

Určitě to znáte. Nestíháte odpovídat na emaily, volání a sms zprávy. Notifikační lišta se vám plní a plní. V nové verzi Android Oreo máte větší kontrolu nad těmito notifikacemi. Velkou novinkou jsou kanály notifikací, díky ním si můžete jednotlivé notifikace shlukovat do jedné kategorie a případně je úplně vypnout.

Na nějakou dobu lze také notifikace utišit, tedy pokud nechcete být nějakou dobu rušeni notifikacemi, ale i přesto chcete mít zapnuté zvuky mobilního telefonu pro případ volání nebo sms zpráv, tak lze jednoduše „uspat“ notifikace na 15 minut – 1 hodinu.

Nové menu. Opět

Jedná se však jen o malou úpravu, kdy se Google snažil zmenšit počet daných položek v nastavení. Vytvořil několik sekcí, kde se shlukují podobné nastavení. V Android Nugát máte celkem 24-25 položek, v Android Oreo pouze deset. To dělá menu mnohem jednodušší, ale zase trošku těžší najít nastavení, které hledáte, nicméně je dobře, že je zde možnost hledání!

Další malé vylepšení

Další zajímavé funkce jsou v nabídce SystemUI Tuner, který dovoluje změnit výchozí zkratky na zámku obrazovky a dokonce si vybrat své vlastní. Což je skvělé, protože spousta lidí tam nechce kameru nebo Google Asistenta.