Huawei HiSilicon odhalí nový čip Kirin

Kirin 1020

I když to vypadá, že firma Huawei je soběstačná, tak se i přesto neobejde bez technologií, které jsou ve spojitosti s firmami v Americe. Právě ARM Holdings odstřihlo licenci firmě Huawei z důvodu, že originálně obsahuje „Americké technologie“. Nicméně Huawei se zásobil komponenty na rok dopředu a to je důvod, proč firma bude připravena na dnešní představení.

Nebude se však jednat o nový high-end čip Kirin 985, který bude pohánět telefon Huawei Mate 30. Čip, který nahradí Kirin 980 v nynějších telefonech Mate 20 Pro, P30 a P30 Pro. Namísto toho se dnes představí podle všeho nový čip střední třídy Kirin 720, který nahradí Kirin 710 v telefonu Huawei P30 Lite.

Kirin 720 bude vyráběn firmou TSMC v Číně. Tato továrna vyrábí všechny Kirin čipy a Balong modemy pro HiSilicon s využitím 10nm procesu. Což je jednu generace za nynějším 7nm výrobním procesem Kirin 980. Menší plocha, větší počet tranzistorů znamená vyšší výkon a nižší spotřeba energie.

Kirin 720 bude asi posledním Huawei čipem na ARM jádrech

Nynější Kirin 710 využívá 12nm výrobní proces ARM 4x Cortex-A73 s frekvenci 2.2GHz. Zvládne tak složité úlohy. Další 4 jádra Cortex-A53 běží na frekvenci 1.7GHz a jsou navržené pro ekonomický běh. Grafika je ARM Mali G51 MP4. Právě u nového čipu Kirin 720 se očekává upgrade GPU a NPU jednotky pro výpočty umělé inteligence.

Podle všeho se však může jednat o poslední čip Kirin vyroben na ARM architektuře.

Architekturu ARM využívá 98% zařízení po celém světě. Firma poskytuje architekturu výrobcům čipu, jako je třeba Huawei HiSilicon. Vše za úplatek za licenci. Pokud ARM Holdings licenci Huawei odebralo, tak nemůže tuto architekturu používat a tím pádem ani vyrábět čipy

Může trvat roky, než Huawei najde novou architekturu a nahradí ji. To znamená, že Kirin 985 může zůstat nedokončen. Nicméně může se vše změnit, protože Donald Trump řekl, že firma Huawei může být součásti dohody s Čínou.

Kirin 980
Kirin 980

Cla, které Donald Trump na Čínské výrobky uvaluje však podle analytičky Katy Huberty bude mít dopad na konečné spotřebitelé v US. Třeba takový Apple iPhone XR může zdražit o 160$. Možná proto firma Apple přesunuje svou výrobu dále do Indie. Jen aby pak nepřišly CLA na Indií, když se bude Import z této země zvyšovat.