Vypnout reklamy
  • Home
  • Android Novinky
  • Nejvýkonnější čip společnosti Huawei nemá nejvýkonnější jádra ARM

Nejvýkonnější čip společnosti Huawei nemá nejvýkonnější jádra ARM

Vydáno dne: 16.9.2019

Nejvýkonnější čip společnosti Huawei je Kirin 990, avšak nedisponuje nejnovějšími jádry Cortex-A77, protože podle Huawei nejsou potřeba. Nové jádra nestojí za to, aby byl výkon na úkor výdrže ikdyž ARM informuje, že nové procesory nemají vyšší spotřebu energie.

Je to nedávno, co firma Huawei představila právě na IFA 2019 nový čip Kirin 990. Jedná se sice o high-end čip, ale nevyužívá nejvýkonnější jádra od ARM. Čip je postaven na 7nm+ EUV procesu a má integrovaný 5G modem.

Nicméně čip je umístěn v novém telefonu Mate 30 a dále v Mate X. Má osm jáder CPU a čtyři z nich jsou výkonná Cortex-A76 a další čtyři ekonomická Cortex-A55. Možná se teď všichni ptají, proč Huawei nemá v Kirin 990 nová jádra Cortex-A77 ARM? Tato otázka byla položena šéfovi Huawei Richardu Yu a odpověděl na to, že to nemá nic společného se zákazem dodavatelských řetězců ze strany Ameriky.

Podle něho není potřeba mít výkon Kirin 990 nad rámec potřeb uživatelé, aby měli sice vysoký výkon, ale také kratší výdrž baterie. Avšak ARM říká, že nové jádro Cortex-A77 poskytuje o 20% vyšší výkon bez další vyšší spotřeby energie, tak Huawei tyto jádra nemá.

Cortex-A77 až s 5nm čipem

Huawei řekl, že Cortex-A77 bude mít čip ve chvíli, až se výroba přesune na 5nm proces, což bude příští rok. Čím menší velikost čipu, tím větší je počet tranzistorů. Čím více tranzistorů je, tím více energie se dokáže v čipu uchovat a tím je energeticky účinnější.

Huawei Kirin 990
Huawei Kirin 990

Nicméně pokud Huawei bude mít stále zákaz, tak se musí firma poohlížet po nahrazení architektury ARM, jelikož účast na listu zákazu zabraňuje společnosti využívat nové jádra. Nicméně ta starší lze využívat, protože licenci už společnost před zákazem měla.

Zdroj

Buroň Tomáš
Tágy: