Vypnout reklamy

Nový čip Kirin 980 představen

Huawei jako každý rok představilo nový čip do mobilního telefonu. Na IFA v Berlíně představil čip Kirin 980, který bude pohánět nový moderní
HiSilicon Kirin 980

Huawei jako každý rok představilo nový čip do mobilního telefonu. Na IFA v Berlíně představil čip Kirin 980, který bude pohánět nový moderní telefon Mate 20 a klíčem úspěchu bude hlavně výroba na 7nm procesu (od TSMC). Díky tomu bude čip spotřebovávat méně energie a zároveň je výkonnější.

Kirin 980 disponuje 8-jádrovým procesorem. Rozdělení je následující: 2x Cortex-A76 a 2x „ekonomické Cortex-A76 jádra. Jedná se o to, že tyto dvě další dvě velká jádra, ale ekonomická, budou taktovány na menší rychlost. První dvě jádra budou taktována za pomoci ARM DynamIQ architektury. Dále tady je 4x méně výkonné jádra Cortex-A55. Ty budou vykonávat jednodušší úkoly.

Nicméně Huawei vytvořil technologií, která dokáže přiřadit správné jádro, správnému úkolu pro lepší efektivitu jedná se o flexibilní plánování.

Kirin 980

Kirin 980

GPU

Jedná se o grafický čip Mali-G76, který byl oznámen již v květnu 2018. Nabídne vyšší výkon a efektivitu oproti předchůdci Mali-G72 v Kirin 970. Podle poslední zprávy bude lepší o celých 46%. Ušetří o 178% energie více. Dále čip disponuje pokročilou technologií pro zvyšování taktu a rozpoznávání podle toho, jestli hra potřebuje více výkonu nebo méně.

Nicméně spoustu lidí zajímá, jak si nový čip bude dařit proti Qualcomm Snapdragon 845. Kirin 980 dokáže porazit čipy, které jsou vyrobeny na 10nm procesu až o 20% výkonnostně a 40% efektivně.

Nové paměti 2133MHz LPDDR4x

Nicméně čip krom 7nm procesu má také podporu 2133MHz LPDDR4x paměti s dedikovaným duálním NPU čipu (umělá inteligence se vykonává v čipu nikoliv v cloudu). Jelikož se jedná o duální sílu NPU, tak dokáže rozpoznat 4500 obrázků za minutu, což je o 120% rychlejší, než NPU čip v Kirin 970.

Dále čip slibuje vysokou rychlost přes Wi-Fi a to až 1,732 Mbps upload a download.

Zlepšení v oblasti ISP čipu (fotoaparát / zpracování obrazů)

Telefon Huawei P20 Pro překvapil skvělou kamerou a to díky efektivnímu čipu ISP pro zpracovávání obrázku. Tento rok se jedná již o čtvrtou generaci ISP, který má přinést o 46% zlepšení v datovém proudu. Dále podpora technologie barevné reprodukce HDR nebo odstraňování artefakt;u na fotografiích či lepší ostření.

Uvidíme, jaký čip bude v reálném zapojení a jak dlouho vydrží. Avšak Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro uvidíme až v říjnu.