Vypnout reklamy

Záhadné zařízení v testu Geekbench s novým čipem Kirin 990. I přesto však nemá na nejvýkonější čip Apple A13 Bionic v telefonech iPhone 11.

Huawei již oznámil i představil nový telefon s čipem Kirin 990. Avšak na Geekbench se objevila zajímavá varianta. Kirin 990 disponuje integrovaným 5G čipem. Čip byl navržen výrobcem HiSilicon, ale o výrobu se pak postarala firma TSMC na 7nm+ EUV procesu.

EUV je nový technologický proces

EUV proces je víceméně nový a dovolí TSMC pracovat mnohem přesněji. To znamená, že v čipu je pak více tranzistorů v integrovaném obvodě a krom toho, že je silnější, tak nabízí i lepší energetickou soběstačnost.

Čip s 5G má k dispozici 10.3 miliard tranzistorů oproti 4G s 8 miliardy. Kirin 990 je již v telefonu Mate 30 a očekává se i v Mate X a další rok v sérií P40.

V testu Geekbench se však objevilo neznámé zařízení ve dvou různých variantách. Ještě nedávno se zde objevilo jiné zařízení s modelovým číslem NLE-AL00 a s Android 10 systémem. Nevíme tedy, jestli se jedná o Mate 30 X nebo nějaké nový nový vlajkový telefon společnosti Honor (patří pod Huawei). Má také k dispozici 8GB RAM.

Čip Apple A13 je v této chvíli nejrychlejší čip v telefonech.

Nový čip A13 Bionic pohání telefony iPhone 11 a iPhone 11 Pro, které byly odhaleny. Kirin 990 má v jednojádrovém testu 3842 bodů a ve vícejádrovým testu 11644 bodů. Čip A13 Bionic zase má v jednojádrovém testu 5472 bodů a ve vícejádrovým testu 13769 bodů, což je velký rozdíl.

Kirin 990
Kirin 990

Co se týče čipu A13 Bionic navržen Applem, ale opět vyráběn TSMC na 7nm+ EUV procesu zvaný N7 Pro, tak se jedná o nejsilnější čip současnosti. TSMC však chystá výrobu 5nm čipů příští rok a v roce 2022 přejde na 3nm čipy. Avšak u 3nm asi skončíme, pokud se tedy nenajde jiný způsob výroby.

Apple A13 Bionic
Apple A13 Bionic

Buroň Tomáš

CEO Androiduj.cz at Androiduj.cz
O telefony Android se zajímám od prvopočátku. Nicméně jako první Android telefon jsem měl Samsung Galaxy S3. Od té doby jsem této značce zůstal věrný. Hodně mě zajímají různé veletrhy a konference jako jsou CES, MWC, Google I / O, IFA a spoustu dalších. Zaobírám se i tvorbou Android aplikací v Android Studio.
Umělá inteligence, VR, AR a další technologické vychytávky jsou v mém zájmu a rád o nich píší.