Vypnout reklamy

Čip Snapdragon 845 – co víme a očekáváme

Moderní chytrý telefon, je už ve většině případu rychlejší, jak počítač před 10 lety. Chytré telefony se neustále zlepšují a jsou rychlejší než kdy předtím. Je hodně překvapivé, že vylepšení výkonu se týká pokaždé, kdy vyjde na svět nový čip. O výkon se stará čip (SoC). Jedná se o centrální mozek celého telefonu, bez kterého […]

Snapdragon 845

Moderní chytrý telefon, je už ve většině případu rychlejší, jak počítač před 10 lety. Chytré telefony se neustále zlepšují a jsou rychlejší než kdy předtím. Je hodně překvapivé, že vylepšení výkonu se týká pokaždé, kdy vyjde na svět nový čip. O výkon se stará čip (SoC).

Jedná se o centrální mozek celého telefonu, bez kterého by velmi těžko mobilní telefon fungoval. Tento čip obsahuje zároveň centrální jednotku pro výpočet grafických prvků (GPU). Dále má malou paměť cache, která zprostředkovává rychlou výměnu dat. Všechno je v malém čipu, který je opravdu hodně malý. 

Qualcomm Snapdragon 835 najdeme ve většině nových chytrých telefonech. Pohání několik high-end modelů a to včetně Samsung Galaxy Note 8, LG V30, HTC U11, Sony Xperia XZ1 a OnePlus 5T. Qualcomm však pracuje na lepším a rychlejším čipu. Samsung však pro Evropu využívá svůj vlastní Exynos, ale pro přehled to stojí za to, jelikož třeba takové LG ho v příštím vlajkovém telefonu taktéž použije.

Co si myslíme o Snapdragon 845

Další čip se z velké pravděpodobnosti bude jmenovat Snapdragon 845, protože se o něm píše již delší dobu a bude tak trochu podobný, jako Snapdragon 835. Má zůstat na stejném rozvržení jáder, takže 8 jáder. 4 jádra zvládají aplikace, které potřebují vysoký výkon a 4 jsou zase k tomu, aby šetřili energii v případě, kdy se telefon moc nevyužívá. Systém se pak rozhodne, kolik a jaké jádra použije.

Očekává se také navýšení výkonu. Podle všeho má jít o 20% nárůst výkonu oproti staršímu čipu Snapdragon 835. Dále se má jednat o 15% úsporu energie. Toto vylepšení je pravděpodobně z důvodu přechodu na nová jádra, které jsou založená na Cortex-A75 (jsou zde 4 jádra pro vysoký výkon) a Cortex-A55 (4 jádra pro nízký výkon). U Snapdragon 835 byly použitá Cortex-A73 a Cortex-A53.

Cortex A75 a A55

Cortex A75 a A55

Jsou zde také informace, že Snapdragon 845 bude vyroben 10nm procesem, ale podle všeho se bude jednat o druhou generaci výrobního procesu 10nm. Samsung tento proces použije i u čipu Exynos.

Snapdragon 845 bude optimalizován pro pokročilé aplikace, jako je třeba biometrická autentizace, rozpoznávání hlasu, nebo objektová inteligence.

Dostáváme se k GPU, které je Adreno 630. Je navržen tak, aby nebyl dobrý jen pro 3D hraní, ale také pro rendering další generace virtuální reality.

Snapdragon 845 podle všeho má nový LTE modem, který zvládne stahovat 1.2Gbit a nahrávat 150Mbit. V naších končinách docela nepodstatné, protože takové rychlosti v této chvíli těžko dosáhneme.

Kdy Snapdragon 845 přijde a na kterých telefonech

Podle všeho nový čip má být oznámen 5. prosince a to během sumitu Snapdragon, který hostuje Qualcomm. Následně se čip vydá na komerční cestu v prvním čtvrtletí roku 2018. Je asi na 99% jasné, že se bude jednat o Galaxy S9. Společnost Samsung si tyto čipy rezervovala pro první várku. U Galaxy S8 udělali to samé, a konkurence LG musela použít starší čip pro G6. Nicméně v roce 2018 LG má mít Snapdragon 845, tak uvidíme.