Co je to GPU?

Co je to zkratka GPU a k čemu takové GPU slouží? GPU je zkratka pro anglické slovíčko „Graphics Processing Unit“. Už z názvu vyplývá, že se jedná o grafickou jednotku, která zpracovává obraz jak v mobilním telefonu, tak v jiných zařízeních. V minulých dílech jsme se podívali na to, co je to: Co je to […]

Co je to GPU?

Co je to zkratka GPU a k čemu takové GPU slouží? GPU je zkratka pro anglické slovíčko „Graphics Processing Unit“. Už z názvu vyplývá, že se jedná o grafickou jednotku, která zpracovává obraz jak v mobilním telefonu, tak v jiných zařízeních.

V minulých dílech jsme se podívali na to, co je to:

GPU je velmi důležitá součást SoC, protože právě díky němu můžete mít obraz na displeji. CPU se postará o výpočet (to znamená, každé kliknutí přechází přes CPU, ten následně dokončí úlohu a čip se postará o to, aby GPU následně vykreslilo obraz. Mezitím čip obstarává to, aby fungoval modem (tedy internet) a spoustu dalších funkcí. Telefon v 1 sekundě udělá tolik operací, že si to s těží dokáže člověk představit.

Jak funguje GPU na videu?

GPU je však mnohem více efektivní co se týče zpracování dat, než CPU. Moderní chytré telefony disponují SoC, které dokážou vykonat jednotlivé úlohy jiným způsobem. Vše záleží na daném čipu.

Mobilní hry jsou v dnešní době na telefony velmi náročné a výkon GPU se zvýšil na úroveň PC her.

Které GPU je nejvýkonější?

Když se podívám do testů, tak největší výkon podávají telefony iPhone, které disponují architekturou PowerVR. Jedná se o model Apple A10X Fusion za ním je Nvidia Tegra X1 Maxwell. Na těchto telefonech velmi lehce rozjedete třeba Half Life. Poté je tady třeba Qualcomm Adreno 540 (čip Snapdragon 835) a za ním je ARM Mali-G71 MP20 na architektuře Bifrost (Exynos 8895).

Architektury GPU

Architektura grafického čipu je velmi důležitá, jedná se totiž o rozmístění jednotlivých jáder po celém obvodu. V této chvíli má asi nejlepší GPU Apple, kde má v novém iPhone 8 použito technologií PowerVR Furian, která běží na novém řadiči PowerVR Series8XT GT8525 a má dosáhnout daleko vyššího rozlišení. Dále je o 50% výkonější než předchůdce.

PowerVR s technologií Furian

PowerVR s technologií Furian

Firma ARM Holdings a její architektura

Firma ARM se zaobírá výrobou architektury pro CPU a GPU. Jádra Cortex a grafické jednotky Mali jsou licencovaná mnoha výrobci a to zájmena v segmentů chytrých telefonu. ARM využívá architekturu pro své GPU Bifrost.

Britská společnost má ve svém nejnovějším grafickém čipu Mali-G72 vylepšenou architekturu Bifrost. Přichází s nejnovějšími funkcemi s podporou VR jako je Google Daydream.

ARM DynamIQ

ARM DynamIQ

Právě dva nové Exynos řady 9xxx budou mít nové GPU Mali-G72 s Cortex-A73. Vše postavené na ARM technologií.

Dočtěte se více o ARM architektuře včetně rozdělení jednotlivých jáder jak CPU a GPU na wikipedií.