Co je to RAM a k čemu se používá?

Jedná se o paměť, která se používá v PC, konzolích, chytrých telefonech. RAM poskytuje systému rychlou výměnu údajů, jelikož do paměti RAM  je přístup velmi rychlý a odezva malá. RAM si načítá jak operační systém, tak i aplikace, které používáte. Avšak paměť RAM má své klady a zápory. Mezi zápory patří zájmena nestálá funkce, to […]

Co je to RAM?

Jedná se o paměť, která se používá v PC, konzolích, chytrých telefonech. RAM poskytuje systému rychlou výměnu údajů, jelikož do paměti RAM  je přístup velmi rychlý a odezva malá. RAM si načítá jak operační systém, tak i aplikace, které používáte.

Avšak paměť RAM má své klady a zápory. Mezi zápory patří zájmena nestálá funkce, to znamená při výpadku energie se z paměti RAM ztratí veškeré údaje, natož z pevného disku nebo SSD disku tyto údaje zůstanou. RAM je však pro rychlé ukládání dat v mobilních telefonech, PC, konzolích.

CPU Cache, RAM

Díky větší RAM bude moci mobilní telefon spouštět více aplikací a více náročné aplikace i ty, které nejsou moc dobře optimalizované. Říká se, že systém Android je špatně optimalizovaný, a proto potřebuje pro své fungování více RAM, než systém iOS od Apple. Systém Android je univerzální systém, natož iOS je jenom pro Apple, to znamená, že Apple si optimalizuje systém podle sebe, ale Android optimalizují samotní výrobci telefonu se svým uživatelským rozhraním UI.

Data z RAM jsou poté přesunuta do relativně malého, ale ještě rychlejšího typu paměti, to je CPU Cache, která se s daty vypořádá. To znamená, data která jsou uložená v RAM, má poté CPU mnohem blíže k rychlejšímu zpracování, než by musel sáhnout na disk.

Když se na to teď podíváte, tak jak pomalý by byl telefon, kdybychom nepoužívali paměť RAM ale pouze úložiště?

RAM vs Multitasking

Systémy android podporují multitasking. To znamená, že je možné pracovat s více aplikacemi najednou. Některé telefony dokonce nabízejí úplně stejný multitasking co Windows, kde běží dvě aplikace na obrazovce najednou. Proto je důležité mít více paměti.

iPad Mini 4 má 2 GB RAM a může díky iOS 9 provádět multitasking. iPad mini 3 s 1GB nikoliv. RAM v mobilním telefonu vám také umožňuje to, abyste se mezi aplikacemi mohli přepínat bez toho, aniž byste začínali od samého začátku.

Dokonce i když aplikace nepracuje, tak se RAM používá k vytvoření prostoru pro uložení, kdyby se k tomu chtěl uživatel vrátit zpátky.

Právě to je ten důvod, proč je více RAM důležité. Málo RAM způsobuje výkonnostní problémy na levných Android telefonech. Problém je třeba s 1GB RAM a Android 5.1 a Android 6.0.  Někteří výrobci dokonce úplně přepíšou správu paměti.

Pro Android 5.0 je doporučováno mít 2GB RAM. Oficiálně je 832 MB, což je docela těsné s telefonem 1GB RAM. Systém spustíte, ale aplikace se vám budou sekat. V roce 2020 můžeme jako potřebné minimum u nejlevnějších telefonů označit 3 GB RAM (Zdroj: Arecenze.cz).

LPDDR4 a dual-channel RAM

Největší změna přichází při přechodu na paměti DDR4, kde je paměť mnohem rychlejší. Paměť DDR4 se objevuje v nejnovějších telefonech. Rychlost kopírování se u RAM s DDR3 pohybovala kolem 5000MB/S a s DDR4 od 8000 – 9000 MB/S.

Navíc se již hovoří o možnosti dual-channel DDR4 RAM, což by zdvojnásobilo rychlost RAM, jelikož se přidá taková další „cesta“ k přístupu k datům na RAM.

Shrnutí

Pokud se vám telefon zasekává, je to možná tím, že používáte příliš mnoho aplikací. Stačí totiž nainstalovat messenger a whatsapp, který běží na pozadí a 500 MB máte rázem pryč. Pokud jste si nainstalovali systém Android bez toho, aniž by byl vydán oficiálně pro váš telefon, tak se nemůžete divit. Výrobci ví, proč to neudělali.