Samsung Galaxy Note 10 s čipem Exynos 7nm a Snapdragon 865

Samsung dorazí do EU s novým čipem Exynos na 7nm procesu druhé generace s EUV. Prodlouží se tak životnost baterie. US trh bude mít Snapdragon 855.

Note 10/Pro

Korejská média informují o tom, že Samsung posunul své vyjednávání s Qualcomm k tomu, aby byla vyrobena další generace čipu Snapdragon 865 na 7nm EUV procesu. Výroba začne ke konci roku. Samsung sice přeskočil první generaci 7nm čipu od TSMC, ale chystá se na druhou generaci.

Samsung vyrobí druhou generaci 7nm procesoru. Šéf čipové divize LSI nazývá tento proces EUV technologií a během tiskové konference se naprosto rozzářil a očekává, že právě tento proces se stane tím nejlepším mezi high-end čipy. Právě nová litografie pomáhá umístit veškeré tranzistory blízko k sobě.

Zároveň takové čipy mohou být vyráběny mnohem jednodušeji a tím pádem i levněji. Když porovnáme s 10nm čipem v Note 9 a 7nm čipem LPP EUV, tak právě nová generace je o 40% menší a zároveň o 20% rychlejší s tím, že má lepší efektivitu o 50%.

Jelikož dnešní mobilní telefony nabízejí vysoký výkon, tak se výrobci snaží v této chvíli spíše prodloužit životnost baterie a to právě EUV technologie zvládá bravůrně.

Snapdragon 865 s 5G nebo bez 5G?

Podle našeho názoru by měl nový čip Snapdragon 865 dorazit i s novým 5G modemem Qualcomm X55, ale podle všeho modem nebude v čipu integrován, takže MediaTek bude mít stále své prvenství s integrovaným modemem v čipu.

Note 10/Pro
Note 10/Pro

Nynější vlajkové telefony Snapdragon 855 tedy potřebují v telefonu dvě komponenty. Jedna je modem a druhá procesor.

Nicméně nový Note 10 má dorazit také s verzi 5G i bez verze 5G.

EU verze Note 10 s novým čipem Exynos

Samsung taktéž začal vyrábět nový čip Exynos pro nadcházející telefon Note. Důvod je jasný. Chtějí využít svůj nový 7nm EUV proces.

Exynos 9820 který je právě v trojici telefonech Galaxy S10 je postaven na 8nm výrobním procesu. Note 10 tedy bude první telefon s procesem EUV a všichni se těší, až ho otestují. Nicméně Note 10 v US verzi dorazí se Snapdragon 855 a s první generaci 7nm výrobního procesu, protože nový Snapdragon 865 dorazí až ke konci roku.

Avšak Exynos pro EU trh dorazí již s druhou generaci 7nm.

Zdroj