Vypnout reklamy

Vše o tmavém módu v Android Q

Vydáno dne: 24.5.2019

Máme k dispozici informace ohledně tmavého módu v Android Q. Parádní mód, který dokáže ušetři energií a zároveň i vaše oči v nočních hodinách.

Tmavý mód asi nepotřebuje nějakou rozsáhlou prezentaci a asi každý ví, co to vlastně znamená. Nejenom že v noci šetří vaše oči, ale pokud máte OLED displej, tak i energií telefonu.

Novinka v novém Android 10 Q je právě tento mód, který můžete aktivovat pouhým tlačítkem na obrazovce. Samsung a Huawei třeba už začali dávno vytvářet takové možnosti, které by snížili energetickou náročnost.

Aplikace v základním androidu v tmavém módu

Aplikace, které budou fungovat v tomto tmavém módu jsou aplikace jako Google disk, Chrome, telefon, kontakty, zprávy, Google zprávy, Play hry, YouTube a dokonce i Android Auto. Jsou zde i další aplikace, které nebudou mít světlé pozadí.

Je zvláštní, že na to Google přišel až teď, protože nedávno zaváděl Material Design, kde zase naopak měl všechno ve světlých barvách.

V různých beta verzích Android Q nebyla žádná možnost tento mód zapnout. Museli jste zapnout ekonomický mód a zpomalit si tak telefon. Nicméně ne všechny aplikace měli černé téma. Nicméně podle všeho tmavý mód půjde v plné verzi Android Q zapnout manuálně nebo nastavit čas, kdy se tak má stát.

Material Design
Material Design

Co na to ale Material Design, do kterého firma tlačila vývojáře? V této chvíli již vydává návod, jak své aplikace lehce převedou do tmavého módu. Zároveň tým Google radí, jak vyvážit barvy.

Co na to třeba Instagram?

Pokud vývojář přidá do své aplikace vynucený tmavý mód a tág: android:forceDarkAllowed=”true”, tak Android automaticky převede aplikaci do tmavého módu. Pravděpodobně tak nahradí bílou barvu černou.

Pro uživatele je tak možnost zapnout tmavý mód způsobem – nastavení – displej – témata, kde lze zapnout tento tmavý mód. Nebo nově v rychlém nastavení, když si stáhnete horní lištu, tak zde bude ikonka pro tmavý mód.

Instagram ve tmavém módu
Instagram ve tmavém módu

Můžeš to zkusit vyhledat

Buroň Tomáš
Tágy: