Co je to TouchWiz? Funkce, historie. Vše co potřebujete vědět.

Asi jste už několikrát narazili na informaci o TouchWiz. Jedná se o uživatelské rozhraní telefonu Samsung. Jedná se o styl, který je telefon uvnitř utvořen. Každý výrobce si Android systém přetváří podle svého a každý z nich má své vlastní uživatelské rozhraní. Huawei má zase EMUI. Avšak vše běží na systému Android. Aby bylo vše […]

Touch Wiz

Asi jste už několikrát narazili na informaci o TouchWiz. Jedná se o uživatelské rozhraní telefonu Samsung. Jedná se o styl, který je telefon uvnitř utvořen. Každý výrobce si Android systém přetváří podle svého a každý z nich má své vlastní uživatelské rozhraní. Huawei má zase EMUI. Avšak vše běží na systému Android.

Aby bylo vše lépe pochopeno, tak si představte, že Android je něco jako dům, dům postavíte, ale teď potřebujete navrhnout, jak budou pokoje a to nejlépe tak, aby člověk věděl, kde co je a co všechno to znamená, to znamená plán domu (což je uživatelské rozhraní). Takové rozhraní se právě skládá z barev ikonek, rozložení hlavní obrazovky a přidává i nějaké funkce. Každý výrobce / dodavatel má své vlastní uživatelské rozhraní, ale hlavní část, zůstává stále stejná.

Vývojáři v Google nastolí s novou verzí systému Android nové funkce, které mohou a nemusí výrobci telefonu použít.

TouchWiz, co to tedy je?

Takže jedná se o uživatelské rozhraní, které je k dispozici jen na mobilních telefonech Samsung. Na tento produkt nemá žádná jiná licenci a je hodně pravděpodobné, že nikdy mít nebude. TouchWiz také přichází s několika aplikacemi z dílny Samsung, což většina lidí odsuzuje, protože už z počátku má uživatel aplikace, které nechce.

Nejnovější rozhraní bylo na telefonu Galaxy S7, kde byl TouchWiz Grace UX, ale s novým mobilním telefonem přišla novinka v podobě Samsung Experience 8.1 a 8.5.

TouchWiz uživatelské rozhraní a Tizen operační systém

TouchWiz je použity i v jiných systémech, než je Android a to je třeba  Bada a REX. Nicméně je také v systému Tizen (Samsung operační systém pro hodinky nebo TV).

Samsung tedy vlastní uživatelské rozhraní TouchWiz a má také svůj operační systém Tizen pro hodinky nebo TV. Proto si můžete všimnout, že TV od Samsungu jsou mnohem plynulejší v oblasti chytrých funkcí, než třeba LG. Jde o to, že Samsung má systém přímo optimalizovaný na jeho produkt, tak jak má třeba Apple iOS na iPhone.

Historie TouchWiz

Pojďme se podívat na vývoj uživatelského rozhraní systému Samsung. Jedná se o TouchWiz, který v průběhu 7 let prošel obrovskou proměnou, až se nakonec změnil celý název na Samsung Experience.

TouchWiz 3.0

Vydán v roce 2010 s podporou Android Froyo (2.1 – 2.2), preiméru měl na Samsung Galaxy S

TouchWiz 4.0

Druhá verze TouchWiz o rok později v roce 2011 s podporou Android Gingerbread a Android HoneyComb (2.3 – 3.2.6). Galaxy S2 byl prvním telefonem, který měl toto nové uživatelské rozhraní. Podle všeho disponoval lepší hardwarovou akcelerací než verze 3, multi-touch gesta, akcelerometr. Možnost pohyb mezi obrazovkami ze strany na stranu.

  • Hardwarová acelerace
  • Multi-Touch
  • Akcelerometr
  • Možnost pohybu mezi obrazovkami ze strany na stranu

TouchWiz Nature UX

Rozhraní se lehce přejmenovalo a bylo vydáno v roce 2012 s podporou Android Ice Cream Sandwich (4.1.1). První telefony s tímto TouchWiz přišly Galaxy S3, Galaxy Star nebo Galaxy Note 10.1. Toto rozhraní přineslo pro uživatelé více interaktivní elementy, jako je třeba efekt vody na uzamknuté obrazovce, nebo technologie pro snímání, jestli se uživatel stále dívá na displej. A jako odpověď na Apple Siri je S Voice. Inteligentní osobní asistent od Samsungu.

  • Interaktivní elementy
  • Efekt vody na uzamknuté obrazovce
  • Technologie pro snímání, jestli se uživatel stálé dívá na displej
  • S-Voice

TouchWiz UX  2.0

Tato verze podporuje Android Jellybean (4.2.2) a ten byl vydán v roce 2013. Samsung Galaxy S4 byl první, kdo nové rozhraní okusil. K dispozici byla nová funkce chytré skrolování, což dovolovalo posouvat stránkou jen za pomoci pohybem hlavy.

  • Chytré skrolování – telefon snímá pohyb hlavy a podle toho posouvá stránku

TouchWiz Nature UX 2.5

Rozhraní, které se dostalo na trh v roce 2013 s Android Jellybean (4.3 – 4.4). Poprvé použit v Galaxy Note 3. Podpora Samsung Knox (bezpečné prostředí), 360 stupňová panoramata

  • Samsung Knox
  • 360 stupňová panoramata pro focení

TouchWiz UX 3.0

Tato aktualizace se objevila v roce 2014 s podporou Android KitKat. Poprvé bylo rozhraní viděno na Galaxy S5. Domácí obrazovka a menu nastavení bylo vytvořené více uživatelsky přívětivé díky velkým ikonkám. Taktéž ikonky v kontextním menu byly odstraněny a některé možnosti vypnuty.

TouchWiz UX 3.5

Lehce modifikovaná verze, která byla vydaná v roce 2014 na Galaxy Note 4. Většina změn byla minimální. Byly zde přidány rychlé zkratky a v centru uzamknuté obrazovky byly hodiny.

TouchWiz Nature UX 4.0

Větší změna přišla až s podporou Android Lollipop. Psal se rok 2015, kdy se aktualizace dostala na telefony Galaxy S5 a další telefony. Tato verze TouchWiz pokračovala v designových úpravach. Tentokrát se dostavily zahnuté rohy ikonek, notifikační drop-down menu. Černé pozadí v systémových aplikací byl nahrazeno bílou barvou. Černá barva byla už od začátku série Galaxy S z důvodu šetření energie, jelikož Samsung využívá AMOLED displeje.

  • Designové úpravy

TouchWiz 5.0

Tato verze byla dostupná v roce 2015 a to pro Samsung Galaxy S6 s podporou Android L (5.0.2 – 5.1.1). Tato aktualizace pročistila uživatelské rozhraní a zredukovala několik duplicitních funkcí. Taktéž jsou použité světlejší a jednodušší barvy.

  • Nová verze přináší ikonografií
  • Již se nenazývá „Nature UX“ a nebude
  • Chytrý Manager – schopnost monitorovat paměť, úložiště, baterií
  • Zredukované duplicitní funkce

TouchWiz 6.0

Nová verze přichází se systémem Android M. K dispozici byl na Galaxy S6 v únoru 2016. Byla překopaná notifikační lišta i barvy, kde byla nahrazena originální modrá a zelená na bílou. Taktéž aktualizace přinesla možnost upravovat své zkratky na uzamčené obrazovce. Ikonky jsou modifikované, odstraněné stíny. Smart Manager byl odstraněn jako aplikace a je přesunut do nastavení jako možnost.

TouchWiz 6.0 má také funkce Google pro android jako je Doze a App Standby, aby se vylepšila výdrž baterie. Nicméně Samsung má na to své aplikace, které toto všechno dělají. K dispozici je Now on Tap pro rychlý přístup k inteligentnímu osobnímu asistentovi Google Now.

  • Doze
  • Standby APP
  • Now on Tap – rychlý přístup k chytrému asistentovi Google Now
  • Redesign lišty
  • Ikonky změněny, stíny odstraněny
  • Smart Manager přesunut do nastavení. Již není jako aplikace.
  • Možnost pohnout s více aplikacemi najednou
  • Alway-on Display – kalendář, hodiny
  • Game Launcher – spuštění her z jedné složky, optimalizace her (FPS, rozlišení)
  • Možnost pozastavit notifikace, minimalizace oken, nahrávání nebo kapacitní tlačítka.

TouchWiz Grace UX

Jak vyšel Galaxy Note 7 s Android M, tak přišlo i nové rozhraní. Grace UX má být čistější, ikonky vypadají lehce jinak, je zde také funkce zabezpečené složky, což dovoluje uživatelům nechávat ve složce citlivá data pod svým heslem.

Poté následoval Samsung Experience. TouchWiz se tedy přejmenoval na Samsung Experience někdy později v roce 2016 s beta systémem Android N. 

Samsung Experience

Samsung udělal pár změn na domácí obrazovce, kde jsou ikonky na pravé straně místo uprostřed dole. Google Now je teď kousek pod středem obrazovky a také je tady widget na počasí v pravém horním rohu.

Funkce jako Tasks Edge, People Edge, Apps Edge, Edge Panels. To vše je tady pro telefony se zahnutým displejem po stranách.

Nesmíme zapomenout ani na Bixby asistenta

  • Blue-light filtr
  • Širokoúzlé selfie se zorným polem až 120 stupňů
  • Redesign uživatelského prostředí
  • Vylepšený Always-on Displej

Samsung Experience 8.1

  • Dex – připojte Galaxy S8 k monitoru, klávesnici a myší
  • Bixby – exkluzivně pro Galaxy S8. Inteligentní rozhraní, které se učí z toho, co děláte a následně vám radí. Funguje s aplikacemi jako email nebo zprávy. Také vás upozorní na událost v kalendáři
  • Bixby Vision – exkluzivně pro Galaxy S8. Tato funkce dokáže přeložit několik jazyků, skenovat vizitky, QR kódy a to vše přes fotoaparát.

Samsung Experience 8.5

Mnohem více stabilnější uživatelské rozhraní bez propadu FPS a vylepšené uživatelské prostředí. Zlepšené rozpoznávání tváře skrz Iris. Funkce pro spárování aplikací. Otevřete dvě aplikace najednou skrz Multi Window.

Operační systémy

Starší systémy již v této chvílí ani samotný Google Play nepodporuje.

Zdroj: wikipedia.com