Vypnout reklamy

Jaké telefony jsou dnes k dispozici s čistým androidem?

Vydáno dne: 6.7.2019

Hledáte kvalitní telefon s čistým android telefonem? Moc na výběr nemáte, ale vévodi tomu všemu firma Nokia a Google s telefony Pixel.

Spousta z nás nakupuje většinou telefony, které jsou upravené výrobce. Telefon sice běží na systému Android, ale výrobci používají nadstavbu. Samsung třeba nabízí Samsung Experience a poté existuje nadstavba EMUI (Huawei) nebo MIUI (Xiaomi). Tito výrobci pak musí telefony optimalizovat a většinou se bohužel děje to, že novou verzi systému Android obdržíte později, než ti, kteří mají čistý android.

HMD Global nebo-li Nokia

Asi největší portfolio telefonu s čistým Androidem má společnost HMD Global, která vystupuje pod značkou Nokia. Firma nemá žádnou nadstavbu a jedná se o čistý Android. Výhodou čistého androidu je právě rychlost aktualizace na novou verzi systému a celkově se jedná o méně práce pro firmu.

Jedná se o tzv. Android One program, který je posvěcen firmou Google a takové telefony jsou tímto programem certifikované. Navíc poté nabízí prodlouženou záruku na nový systém, takže nové systémy dostáváte o 1 rok déle, než je tomu u systému s nadstavbou.

Nokia telefony představeny
Nokia telefony představeny

Nicméně nevýhodou může být slabší optimalizace. Firma nemůže nabídnou nic moc navíc a nelze systém nijak svým způsobem přizpůsobovat, protože to licenční podmínky Google nepovolují.

Spousta lidí si však čistý Android pochvaluje, protože se nestává, že by zde byla nějaká nekompatibilita s aplikacemi a u méně výkonných telefonu neběží spousta aplikací od výrobce na pozadí.

Nokia 4.2
Nokia 4.2

Mezi Android One telefony patří tedy telefony řady: Nokia 1, Nokia 2, Nokia 3, Nokia 4, Nokia 5, Nokia 6, Nokia 7, Nokia 8, Nokia 9. I jejich další následovníci Nokia 1.x, Nokia 2.x a takto bychom mohli pokračovat.

Všechny telefony od společnosti HMD Global a tedy Nokia jsou s čistým Androidem.

Navíc si můžete k těmto chytrým telefonu Nokia mít slevy na doplňky pro mobily.

Ostatní výrobci LG, HTC

Tito výrobci umísťují čistý android hlavně do základních telefonu právě kvůli menší náročnosti na výkon telefonu. Mezi takovými výrobci moc velký výběr není a určitě, pokud chcete čistý android a mít k tomu vlajkový telefon, tak s firmou Nokia nebo Google s telefony Pixel, vedle nešlápnete.

Pixel telefony od Google

Telefony Pixel jsou od Google. Tedy jedná se pouze o návrh telefonu o výrobu se stará buď LG nebo firma HTC. Avšak jedná se o čistý android, jelikož systém pochází přímo od Google, takže si ho mohou upravit, jak chtějí. Zároveň vždy jako první obdrží nový systém, protože se na tomto telefonu systém rovněž testuje v kancelářích Google.

Google Pixel 4 reálné fotografie prototypu
Google Pixel 4 reálné fotografie prototypu

To znamená, že i když máte telefon Nokia, tak i přesto telefony Pixel obdrží systém dřív a většinou hned, co nový systém vyjde. Nicméně telefony nejsou nikterak hardwarově skvělé a pokulhávají i v oblasti fotoaparátu (nicméně rok 2019 to má změnit). Pokud tedy potřebujete mít telefon zabezpečený a aktualizovaný ihned, co nějaká aktualizace výjde, tak s telefony Pixel nešlápnete vedle.

Pokud se rozhodnete ke koupi telefonu Pixel, tak nezapomínejte, že má datart slevový kód.

Samsung Experience, MIUI, EMUI

No a pak tu jsou telefony s nadstavbou. Firmy mají licenční podmínky s Google, které říkají, že telefon musí mít služby od Google a tím splní službu zdarma. V EU je nově, že si třeba můžete vybrat prohlížeč, který použijete. Původně Google nutil uživatele používat Chrome, ale nově si můžete vybrat. To byla vlastně také jedna z podmínek, proč výrobci mohli používat systém zadarmo.

Android Pie Samsung Experience 10.0 na Galaxy S9
Android Pie Samsung Experience 10.0 na Galaxy S9

Ve chvíli, kdy výrobci systém Android mají, tak na něho vytvoří další vrstvu, které se říká nadstavba. Jedná se o prostředí, které je pro každý telefon jedinečným. Každému člověku vyhovuje něco jiného. Teď záleží na výrobci, jak je daná nadstavba optimalizovaná, protože od toho se pak odvíjí i rychlost telefonu. Samsung třeba nabízí ve své nadstavbě i svůj prohlížeč Samsung, své herní prostředí nebo i obchod, tak jak má obchod Google, tak i Samsung má svůj obchod.

Podobně na tom jsou nadstavby MIUI, EMUI. Každá z nich má své unikátní aplikace určené právě pro svůj mobilní telefon. Každý z těchto telefonu již nabízí i svého virtuálního asistenta.

Můžeš to zkusit vyhledat

Buroň Tomáš
Latest posts by Buroň Tomáš (see all)