Vypnout reklamy

Shrnutí roku 2018 v android světě

Vydáno dne: 31.12.2018

Tak a máme tady konec roku 2018. Uděláme si takový malý souhrn toho, co se udalo, kam se svět s mobilními telefony posunul. V ohrožení jsou firmy Apple a Samsung, které čelí obrovské konkurenci ze strany Čínských výrobců a také nám začala malá obchodní válka. MWC 2018 Hned na počátku roku byly představeny nové telefon Samsung Galaxy […]

Tak a máme tady konec roku 2018. Uděláme si takový malý souhrn toho, co se udalo, kam se svět s mobilními telefony posunul. V ohrožení jsou firmy Apple a Samsung, které čelí obrovské konkurenci ze strany Čínských výrobců a také nám začala malá obchodní válka.

MWC 2018

Hned na počátku roku byly představeny nové telefon Samsung Galaxy S9, S9+ na MWC 2018. Mělo se jednat o telefony, které nabízí něco víc. Nicméně z pohledu zákazníka nastalo zklamání. Firma představila například AR emotiony, které nikdo moc nevyužívá. Avšak k dispozici je lepší čip. Nicméně firma Huawei dorazila s telefony Huawei P20, které disponují vyšším výkonem, ale na druhou stranu horším fotoaparátem.

Firma Samsung představila super-slow motion nahrávání při 960fps. Právě firma Huawei je obrovským konkurentem firmy Samsung. Mezitím se však firma HTC potýkala s existenčními problémy a stále se pohybuje v červených číslech. Prakticky to znamená, že firma nemá co nabídnout. Firmu válcují čínští konkurenti a to i v nízkém segmentu. Jedná se o boj zájmena ze strany Xiaomi.

Firma Samsung ztratila prvenství v Indií, kde ji sesadila firma Xiaomi, která právě funguje na segmentu nižší třídy. Samsung tak začal vyvíjet více telefonu pro střední třídu a vyrazil do boje s telefony Samsung Galaxy A8 nebo A8s.

Google a Android 9 Pie

Následovala konference od Google, která se odehrávala v San Francisu. Zde byl představen první virtuální assistent, který si dokázal objednat přes telefon místo v restauraci. Znamená to, že se jedná o osobního asistenta. Dále se představil právě nový systém Android 9 Pie. Ten dorazí s novým adaptivním jasem, adaptivní baterií a to vše řízeno umělou inteligencí.

Zároveň s Android 9 Pie dorazí i nové UI od Samsungu. Tentokrát nahradí Samsung Experience. Bude se nazývat One UI a bylo vyvíjeno přímo s firmou Google pro skládací telefony, takže se máme na co těšit. Aktualizace již přicházejí na první telefony Samsung Galaxy S9.

Čipy

Co se týče veškerých čipů, tak Huawei dorazil s čipem Kirin 980 a dvěma jednotkami pro výpočet AI. Následovala firma Qualcomm se Snapdragon 855, která podporuje již 5G sítě a nabízí procesor pro umělou inteligenci.  Nechybí ani nový čip od Samsungu Exynos 9810 a MediaTek P90.

Většina výrobců se tak snažila o to, aby výpočet umělé inteligence pro úpravu fotografií nebo starání se systému, byla zpracovaná v mobilu. Původně to bylo tak, že data se zpracovávaly mimo telefon někde na serveru a vracela se zpátky již zpracovaná.

Design telefonu byl stále stejný. Většina využívala výřez v mobilním telefonu, ale ke konci roku Samsung oznámil, že vydá telefon s dírou v displeji, kde bude selfie fotoaparát a další senzory. Stalo se tak a vydal Galaxy A8s. Natož reagovala firma Huawei a vydala za týden telefon Huawei nova 4.

Huawei jako druhá nejprodávanější značka ve světě

Huawei v roce 2018 sesadil firmu Apple z druhého místa v celosvětovém žebříčku a tím začala válka mezi Huawei vs Apple. USA začala ukazovat na Huawei, jako na bezpečnostní hrozbu a řekla všem státům, se kterými se přáteli, aby neaplikovali sítě Huawei na svém území.

Co čekat v roce 2019?

V roce 2019 očekáváme plný příchod sítě 5G, jelikož již teď máme čipy, které ji podporují. Navíc dorazí i první skládané telefony od firmy Samsung a to pravděpodobně hned počátkem roku na CES 2019, takže se máme na co těšit.

My osobně jsme si pro vás připravili stránky aplikacemobilu.cz, minecrafthry.cz nebo pro fanoušky jablíček iphonesvet.cz

Mnohem více firem aplikuje díru v displeji a odstraní tak povětšinou nevzhledný výřez.

Buroň Tomáš
Tágy: